Subiect "Reducere varsta pensionare" Deschis de MARIA la data: 09/15/2011 2:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Reducere varsta pensionare
Scris de: MARIA la data: 09/15/2011 2:21am
Gen:M
Data nasterii:13.12.1953
Stagiul de cotizare:peste 35 ani
Alte date:grupa I de munca pana la 31.03.2001: 25 ani, 11 luni si 22 zile
Intrebare:se tine cont de cele 8 zile care lipsesc pentru a beneficia de reducere varsta cu 6 ani pentru 26 ani lucrati in grupa de munca?
Daca da, inseamna ca se acorda o reducere de numai 5,5 ani luind in calcul numai 24 ani de grupa?
Nu se poate face o derogare in sensul de a beneficia de reducere pentru 26 ani de grupa?
Va multumesc!
Re: Reducere varsta pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/24/2011 12:56pm
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 13 decembrie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” . Aceasta informatie o obtineti de la angajatorul la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca sau analizand anexele 2 si 3 de la legea pensiilor 263/2010.
Nu se da derogare nici pentru o zi lipsa din stagiul de cotizare
Pentru stagiul de 25 ani in grupa I de munca beneficiati de un spor de vechime de 12 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 47 ani si 6 luni.
In functie de prevederile legii unitare a pensiilor 263/2010 pot fi 2 variante de pensionare cu pensie pentru limita de varsta.
1.Daca locul de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu in aceasta grupa de 25 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 12 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta de la varsta de 52 ani si 6 luni.
2.Daca locul de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu in aceasta grupa de 25 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 6 luni adica in 13 iunie 2013.
Re: Reducere varsta pensionare
Scris de: Carp Mircea la data: 09/25/2011 8:24am
Acum va puneti problema reducerii cu 6 ani a varstei standard de pensionare in loc de 5 ani si 6 luni.Intrebare:De ce nu v-ati deschis drepturile in perioada 13/12/2003 la 31/12/2010 cand aveati dreptul la o reducere de 14 ani ?Nu ati stiut ?Nu v-a indrumat nimeni ?Daca ati stiut,acum trebuie sa suportati consecintele.Limita de varsta la 59 de ani si 6 luni.Daca va deschideati drepturile pana la 31/12/2010,castigati la cuantumul pensiei,prin raportarea punctajului mediu anual la un stagiu complet mai mic. Mai aveti doua variante:Pensie anticipata fara penalizare,daca indepliniti conditia de stagiu de 43 de ani,fara stagiu asimilat.Sau pensie anticipata partiala cu penalizare,daca nu indepliniti conditia de 43 de ani si o indepliniti pe cea de 35 de ani.
Re: Reducere varsta pensionare
Scris de: Carp Mircea la data: 09/25/2011 9:06am
Am facut o greseala pentru care trebuie sa-mi cer scuze.Pensia anticipata si anticipta partiala sunt excluse.Reducerea(anticiparea)pentru acestea este de 5 ani din 65(deci la 60 de ani),pe cand cea pentru limita de varsta este de 5 ani si 6 luni tot din 65.Asadar limita de varsta la 59 de ani si 6 luni.Pensia anticipata sau anticipata partiala ar fi fost la 60 de ani.Deci dupa cea de limita de varsta cu reducere.Multumesc mult pentru intelegere.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1