Subiect "cum sa procedez" Deschis de ionescu mircea la data: 09/15/2011 2:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cum sa procedez
Scris de: ionescu mircea la data: 09/15/2011 2:55am
Gen:m
Data nasterii:16.05.1959
Stagiul de cotizare:30
Alte date:18 de ani conditi grele gr 1
Intrebare:ajutati ma.eu trebuia sa ies la pensie in septembrie 2011.cu modificarea legii pensiilor ies peste aprox 8 ani.acum ce fac?eu unde am lucrat la intrepridere de stat -am lucrat ani 2001-2004 in gr 1 dar ei,m au incadrat in gr 3-eu trebuia sa ies acum 2 ani la pensie.ce pot sa fac?
Re: cum sa procedez
Scris de: la pensie la data: 09/24/2011 1:58pm
Nu va putem ajuta decat cu sfaturi iar in cazul dv este dificil sa va dam si sfaturi deoarece datele sunt confuze. Nu cunoastem cum ati calculat ca puteati iesi la pensie, conform vechii legi a pensiilor, acum 2 ani sau in septembrie 2011 deoarece dupa datele transmise nu era posibil.
Daca nu sunteti multumit de grupa de munca in care ati fost incadrat si daca aveti dovezi in acest sens puteti deschide o actiune in justitie (la tribunal) impotriva intreprinderii in care ati lucrat.
Dupa datele transmise va putem preciza urmatoarele date posibile de pensionare.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 16 mai 2024 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
In varianta 2 beneficiati de pensie anticipata partiala, diminuata cu 9 % la varsta de 60 ani adica in
16 mai 2019 daca atunci aveti stagiul de cotizare de 35 ani sau pensie anticipata , nediminuata, daca realizati stagiul de cotizare de 43 ani.

Grupa I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” . Aceasta informatie o obtineti de la angajatorul la care ati lucrat stagiul in grupa I de munca sau analizand anexele 2 si 3 de la legea pensiilor 263/2010.
Pentru stagiul de 18 ani in grupa I de munca beneficiati de un spor de vechime de 4 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 34 ani si 6 luni.
In functie de prevederile legii unitare a pensiilor 263/2010 pot fi 2 variante de pensionare cu pensie pentru limita de varsta.
1.Daca locul de munca de gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu in aceasta grupa de 18 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 9 ani si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 56 ani adica in 16 mai 2015, daca atunci aveti stagiul de cotizare de 35 ani (inclus si sporul de vechime pentru stagiul in grupa de munca).
2.Daca locul de munca de gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu in aceasta grupa de 18 ani aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani adica in 16 mai 2020 daca atunci aveti stagiul de cotizare de 35 ani (inclus si sporul de vechime pentru stagiul in grupa de munca).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1