Subiect "cuantum pensie limita de virsta dupa pensie de invaliditate" Deschis de antonika la data: 09/15/2011 4:05am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cuantum pensie limita de virsta dupa pensie de invaliditate
Scris de: antonika la data: 09/15/2011 4:05am
Gen:antonica
Data nasterii:11-10-1952
Stagiul de cotizare:31 ani
Alte date:ani de munca 25 si 7 luni,invaliditate gr II-5 ani,invaliditate gr III-7 ani (pensia actuala este de 754 lei)In decembrie 2011 voi primi pensie pentru limita de virsta .Care va fi cuantumul acestei pensii?(Punctajul luat in calculul pensiei de invaliditate la schimbarea gradului din II in III in anul 2004 a fost de 29.30254)
Intrebare:
Re: cuantum pensie limita de virsta dupa pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 09/24/2011 2:37pm
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 11ianuarie 2011 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare de 28 ani si 6 luni.
Noi nu facem calculul cuantumului pensiei ci am pus la dispozitie un program de calcul si va putem explica cum sa-l folositi daca aveti dificultati.
Si daca am vrea sa va calculam pensia nu o putem face deoarece aceasta depinde de valoarea pensiei de invaliditate de gr II primita de dv dupa anul 2004.
Daca doriti sa va calculati aceasta pensie cu ajutorul programului de calcul de pe site-ul nostru procedati astfel :
- Dupa deschiderea unui program (logare), in prima pagina cu date, dupa completarea datelor personale completati in caseta “Punctaj asigurari sociale” punctajul primit prin decizia din 2004 adica 29.30254 (folositi corect, la punctaj, punctul in loc de virgula)
- Apasati pe butonul “continuati” si in paginile de date pana in anul 2004 nu completati nimic iar incepand cu anul 2004, luna in care vi s-a acordat pensie de invaliditate de gr III, selectati codul “L” iar in coloana de salarii introduceti valoarea pensiei primite similar cu un salariat care pe acea perioada a lucrat si a primit un salariu egal cu pensia dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1