Subiect "reducerea varstei de pensionare" Deschis de carmen mocanu la data: 09/15/2011 3:45pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reducerea varstei de pensionare
Scris de: carmen mocanu la data: 09/15/2011 3:45pm
Gen:F
Data nasterii:25 oct.1954
Stagiul de cotizare:
Alte date:32 de ani vechime, cadru didactic, 3 copii
Intrebare:Va rog sa ma lamuriti daca pot beneficia de reducerea varstei de pensionare cu 1 an pentru cresterea a 3 copii, in cazul solicitarii unei pensii anticipate partiale. In aceasta situatie diminuarea pensiei ar fi de 18% intrucat am depasit stagiu complet de cotizare (29 de ani si 10 luni), iar numarul de luni pana la varsta standard a iesirii la pensie (59 ani si 11 luni) ar fi 24, daca se ia in calcul si reducerea cu 1 an pentru cresterea a 3 copii(atunci vasta standard este 28 de ani si 10 luni). Folosind sistemul de calcul dupa site-ul lapensie.com eu am obtinut o diminuare mai mica a pensiei(18%) fata de cea afisata pe forum, intr-un raspuns recent al dumneavoastra(27%) . In concluzie, vreau sa aflu daca beneficiez de reducerea varstei de pensionare cu 1 an pentru crestere a 3 copii daca ma pensionez incepand cu 1 oct. 2011 si cat este cuantumul penalizarii. Cu gratitudine pentru promptitudinea si acuratetea raspunsurilor.
Re: reducerea varstei de pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/24/2011 2:54pm
Raspunsul dat de noi in data de 09 septembrie 2011 este corect.
In acest raspuns am precizat ca actuala lege a pensiilor nu acorda reducerea varstei standard de pensionare pentru nasterea si cresterea unui anumit numar de copii.
Deci din 19 septembrie 2011 pana in 19 septembrie 2014 sunt 36 luni si diminuarea de 27%.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1