Subiect "trecerea la gr3 pensie de invaliditate" Deschis de Mincu la data: 09/16/2011 10:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
trecerea la gr3 pensie de invaliditate
Scris de: Mincu la data: 09/16/2011 10:44am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua
In urma deciziei comisiei am fost trecuta la gr 3 pensie de invaliditate desi de 6 ani am avut gr 2 (neintervenind nici o ameliorare din punct de vedere medical)
Intrebarea mea este:1- daca aveam penise de 440 ron cat voi avea acum cu gr 3 ?
2 -unde se poate face contestatia?(locuiesc in sectorul 5)
Va multumesc .
Re: trecerea la gr3 pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 09/25/2011 7:46am
1.Numai cu datele furnizate nu va putem da niciun raspuns la prima intrebare. Pentru unele lamuriri (dar nu calculul pensiei de invaliditate de gr II) avem nevoie de urmatoarele date :
-Data nasterii
-Data primirii pensiei de invaliditate de gr II si ce stagiu de cotizare aveati la acea data (ani si luni)
- Perioada in care ati primit pensie de invaliditate de gr II (ani si luni)
2. Contestarea deciziei de schimbare a incadrarii gradului de invaliditate se face in timp de 30 de zile de la comunicare la “Comisia medicala de contestatii” si se inregistreaza la “Cabinetul de expertiza medicala a capacitatii de munca” care a emis decizia medicala pe care o contestati. Cabinetul de expertiza medicala are obligatia sa trimita dosarul de expertiza contestata la Comisia medicala de contestatii. Raspunsul la contestatie urmeaza sa il primiti in timp de 45 de zile de la contestare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1