Subiect "contestatie" Deschis de maria la data: 09/16/2011 11:23am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contestatie
Scris de: maria la data: 09/16/2011 11:23am
Gen:f
Data nasterii:08.09.1955
Stagiul de cotizare:38 si 6 luni
Alte date:
Intrebare:Cat poate dura raspunsul la contestatie?

Am depus la Casa de Pensii in luna mai contestatie dupa noua lege pentru ca au calculat vechimea gresit si nu am primit nici un raspuns pana la aceasta data.
Am fost sa intreb si imi spun ca dosarele se trimet la Bucuresti pentru cei care au facut contestatie dupa noua lege a pensilor.
Va rog sa-mi spuneti si mie daca asa se procedeaza la toate casele de pensii din tara.
Eu banuesc ca dau acest raspuns pentru a scapa de noi sa le mai punem intrebari.
Va multumes mult!
Re: contestatie
Scris de: la pensie la data: 09/25/2011 8:39am
Este adevarat. Legea pensiilor 263/2010 la articolul 149 alin (1) prevede ca solutionarea contestarii deciziilor de pensionare sa fie facute de catre “Comisia Centrala de Contestatii” care este constituita in cadrul Casei nationale de pensii (CNPP) care avea obligatia sa va solutioneze contestatia in 45 de zile si sa va comunice concluzia in 5 zile, daca contestatia a fost facuta in termenul legal de 30 zile de la comunicare. Cum termenul de solutionare a fost depasit va puteti adresa din nou acestei comisii cu sesizarea ca nu au solutionat in termen contestatia sau va puteti adresa direct justitiei deschizand o actiune la tribunal impotriva CNPP.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1