Subiect "vechime pt pensionare anticipata" Deschis de silvia la data: 09/27/2011 8:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
vechime pt pensionare anticipata
Scris de: silvia la data: 09/27/2011 8:44am
Gen: feminin
Data nasterii:22.06.1955
Stagiul de cotizare:37
Alte date:
Intrebare: am mai primit raspuns de la dvs ref la stagiu pentru pensionare anticipata fara penalizari = 38 ani , 1 luna
as dori sa va intreb cum sa prcedez in cazul in care, din anumite motive trebuie sa luam concediu fara salariu de doua luni, la societatea la care am functia de baza, pentru a-mi merge vechimea.
Pe aceasta perioada pot face contract cu Casa de Pensii?
Mentionez ca mai am contracte cu timp partial.
De asemenea imi puteti spune daca este vorba sa se modifice numarul de ani peste stagiul maxim de cotizare de la 8 la 6?
multumesc
Re: vechime pt pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 09/28/2011 3:01am
Daca in perioada in care aveti concediu fara plata la societatea la care aveti functia de baza, cu norma intreaga, mai aveti contracte cu timp partial la alte societati stagiul de cotizare nu se intrerupe. Puteti verifica acest lucru cerand de la Casa de Pensii “Situatia stagiului de cotizare” pe o perioada in care ati avut astfel de concediu si concomitant ati avut contract de munca cu timp partial.
Daca in aceasta perioada nu aveti contracte cu timp partial puteti incheia cu Casa de Pensii un contract de asigurare sociala pe perioada pe care o doriti deoarece aceasta nu se limiteaza.
Nu putem prevedea cum va fi modificata legea pensiilor in viitor dar probabilitatea sa se reduca numarul de ani de depasire a stagiului complet de cotizare pentru acordarea pensiei anticipate, nediminuate, este foarte mica deoarece vechea legea a pensiilor 19/2000 valabila pana la 01 ianuarie 2011 prevedea 10 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1