Subiect "pensie anticipata" Deschis de Culea Maria la data: 09/28/2011 7:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: Culea Maria la data: 09/28/2011 7:52am
Gen:F
Data nasterii:4 iulie 1956
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Am reusit sa obtin de la angajator adeverinta pentru perioada 1971-1974, am completat datele in programul dvs. si v-asi ruga daca puteti sa-mi spuneti daca pot beneficia de pensie anticipata nediminuata. Sporum de vechime nu stiu daca este introdus corect.
Va multumesc anticipat!
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 09/29/2011 4:17am
Din pacate in privinta stagiului de cotizare din perioada 1971 – 1974 nu va putem ajuta deoarece in aceasta perioada ati completat niste sume din care nu putem deduce daca ati lucrat toata luna sau un anumit numar de zile. In raspunsul anterior am precizat ca in adeverinta ar trebui sa se specifice perioada lucrata ani, luni, si zile pentru a va putea calcula stagiul de cotizare. In aceste conditii va sugeram ca in 4 ianuarie 2012 sa mergeti cu cartea de munca si adeverinta obtinuta (sau cu dosar de pensionare) la Casa de Pensii si functionarul de acolo sa va calculeze stagiul de cotizare. Dar atentie deoarece aveti stagiul sufficient pentru a obtine pensie anticipata partiala, diminuata, sa vi se opreasca dosarul de pensionare pentru pensie anticipata, nediminuata ca apoi sa va comunice ca nu aveti stagiu sufficient pentru aceasta.
In privinta sporului de vechime acesta se modifica si devine astfel :
- Intre mai 1977 – octombrie 1982 3 %
- Intre noiembrie 1982 august 1983 5 %
- Intre septembrie 1983 octombrie 1987 9 %
-Intre noiembrie 1987 martie 1992 12 %
Re: pensie anticipata
Scris de: Culea Maria la data: 09/29/2011 5:40am
la pensie :
Din pacate in privinta stagiului de cotizare din perioada 1971 – 1974 nu va putem ajuta deoarece in aceasta perioada ati completat niste sume din care nu putem deduce daca ati lucrat toata luna sau un anumit numar de zile. In raspunsul anterior am precizat ca in adeverinta ar trebui sa se specifice perioada lucrata ani, luni, si zile pentru a va putea calcula stagiul de cotizare. In aceste conditii va sugeram ca in 4 ianuarie 2012 sa mergeti cu cartea de munca si adeverinta obtinuta (sau cu dosar de pensionare) la Casa de Pensii si functionarul de acolo sa va calculeze stagiul de cotizare. Dar atentie deoarece aveti stagiul sufficient pentru a obtine pensie anticipata partiala, diminuata, sa vi se opreasca dosarul de pensionare pentru pensie anticipata, nediminuata ca apoi sa va comunice ca nu aveti stagiu sufficient pentru aceasta.
In privinta sporului de vechime acesta se modifica si devine astfel :
- Intre mai 1977 – octombrie 1982 3 %
- Intre noiembrie 1982 august 1983 5 %
- Intre septembrie 1983 octombrie 1987 9 %
-Intre noiembrie 1987 martie 1992 12 %



Va multumesc foarte mult pentru sfaturile date.
Intradevar pentru perioada 1071-1974, angajatorul mi-a eliberat o adeverinta nu asa cum m-ati sfatuit dvs. ci in zile lucrate si salariul, nu transformate in ani, luni, zile.
Dumneavoastra ati putea sa ma ajutati, daca v-asi trimite toate datele pentru aceasta perioada cu un calcul pt. stadiul de cotizare din aceasta perioada?
Va multumesc.
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 09/30/2011 7:08am
Modul de calcul al stagiului de cotizare prin transformarea perioadei exprimate in zile lucratoare in zile calendaristice este reglementat in Normele de aplicare ale legii 263/2010 in care la art 34 se prevede :
“(1)Stagiul de cotizare se determina si se exprima in zile calendaristice.
(2)Modalitatea tehnica de transformare a zilelor lucratoare in zile calendaristica, in vederea determinarii stagiului de cotizare realizat, se face potrivit procedurii aprobate prin ordin al presedintelui Casei Nationale de Pensii Publice (CNPP)”
Desi in principiu stim cum trebuie sa se faca un asemenea calcul, necunoscand aceata procedura nu va putem face un astfel de calcul si asa cum v-am sfatuit anterior credem ca acest calcul trebuie facut de catre casa de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1