Subiect "grupa de munca" Deschis de Balu Mihai la data: 09/28/2011 7:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
grupa de munca
Scris de: Balu Mihai la data: 09/28/2011 7:56am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Ma adresez cu o intrebare, dar intai sa ma prezint: Balu Mihai,domiciliat in Roman Str.Stefan cel Mare ,Bloc4 ,Sc.A , Ap.4, pensionar pentru munca depusa si limita de varsta prin decizia Nr.239267 din 29.05.2009 , am beneficiat de gr.2[Lg.3/1977]pe o perioada de 26 ani si 29 zile.In decizia de pensionare este mentionat la punctajul mediu anual maj.OUG 209/2008= 0,22300 si maj.grupe in plata 0,00000. De la inceputul anului s-a anuntat ca pensionarii care in activitatea depusa au beneficiat de grupa 1 sau grupa 2 de munca vor beneficia de un spor la punctaj care sa duca la marirea pensiei . Am formulat o cerere in acest sens si m-am prezentat la biroul din Roman al CASEI JUDETENE de PENSII NEAMT . Doamna de la birou nu a vrut sa-mi primeasca cererea pentru ca eu deja beneficiez de spor procentajul de 0,22300 trecut in decizie .Am intrebat-o despre maj.grupe in plata 0,00000 si mi-a spus ca procentajul mentionat este cel pe care il solicit in continuare a refuzat sa-mi primeasca cererea ,motiv pentru care va rog sa-mi comunicati daca am sau nu dreptul pentru marirea punctajului datorita grupei 2.Discutand cu prieteni pensionari care au beneficiat in activitatea desfasurata de gr.1 sau 2 de munca o parte au primit o marire a pensiei iar altii nu.
Re: grupa de munca
Scris de: Carp Mircea la data: 09/28/2011 12:55pm
Ati beneficiat de majorare la deschiderea drepturilor la pensie,prin aplicarea O.U.G.209/2008
Beneficiaza de majorarea de la 01/01/2011 doar cei care si-au deschis dreptul la pensie pana in data de 02/11/2008.

Legea 263/2010

Art. 169
(1) Pensionarii sistemului public de pensii ale caror drepturi de pensie au fost stabilite potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I si/sau grupa a II-a de munca, beneficiaza de o crestere a punctajelor anuale realizate in aceste perioade, dupa cum urmeaza:
a) cu 50% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I de munca;
b) cu 25% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa a II-a de munca.

(3) De cresterea punctajelor anuale prevazuta la alin. (1) beneficiaza si persoanele ale caror drepturi de pensie s-au deschis in perioada 1 aprilie 2001—2 noiembrie 2008 inclusiv
Re: grupa de munca
Scris de: la pensie la data: 09/29/2011 4:41am
Doamna de la birou v-a explicat probabil mai pe scurt ca nu mai aveti dreptul la alta majorarea punctajului pensiei pentru grupele de munca pentruca ati primit aceasta majorare la iesirea la pensie si aceasta este cea consemnata la litera G din decizie adica de 0,22300 puncte.
Acest lucru a incercat sa va explice si domnul Carp Mircea.
Noi nu putem decat sa confirmam cele spuse de doamna de la ghiseu si de domnul Carp Mircea, ca dv ati primit majorarea de care s-a vorbit in presa inca de la iesirea la pensie.
Daca aveti rabdarea sa cititi o explicate mai ampla data de noi pe site in aceasta privinta la pagina “Punctaj grupa de munca” o care o gasiti la adresa :
http://www.lapensie.com/grupa.php
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1