Subiect "am avut penie de invaliditate gr.2 si am primit gradul3 astfel ca nu stiu ce cuantum trebuie sa am la pensie pe decizie scrie ca am indemnizatie sociala. este acelasi lucru cu pensia de boala gr3 sau altceva?ù" Deschis de dobrescu loredana la data: 09/28/2011 8:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
am avut penie de invaliditate gr.2 si am primit gradul3 astfel ca nu stiu ce cuantum trebuie sa am la pensie pe decizie scrie ca am indemnizatie sociala. este acelasi lucru cu pensia de boala gr3 sau altceva?ù
Scris de: dobrescu loredana la data: 09/28/2011 8:49am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: am avut penie de invaliditate gr.2 si am primit gradul3 astfel ca nu stiu ce cuantum trebuie sa am la pensie pe decizie scrie ca am indemnizatie sociala. este acelasi lucru cu pensia de boala gr3 sau altceva?ù
Scris de: la pensie la data: 09/29/2011 6:33am
La modificarea gradului de invaliditate din gradul II in gradul III pensia de invaliditate se recalculeaza si daca prin decizia de pensie de invaliditate de gradul II vi s-a acordat stagiu potential este foarte probabil ca pensia de invaliditate de gradul III, recalculate, sa scada sub cea pe care ati avut-o anterior si chiar sub valoarea de 350 lei.
Daca cuantumul pensiei recalculate scade sub valoarea de 350 lei (cum credem ca este cazul dv) atunci pensionarului i se acorda suma de 350 lei care nu se mai numeste pensie ci indemnizatie sociala. Valoarea acestei indemnizatii sociale este stabilita anual, valoarea de 350 lei este stabilita pentru anul 2011.
Re: am avut penie de invaliditate gr.2 si am primit gradul3 astfel ca nu stiu ce cuantum trebuie sa am la pensie pe decizie scrie ca am indemnizatie sociala. este acelasi lucru cu pensia de boala gr3 sau altceva?ù
Scris de: elvis la data: 10/01/2011 11:18am
Referitor la ce a scris numitul dobrescu loredana cxa avand pe nsie d egr. 2 si la acre a trecut la gr. 3----este posibil ca si indemniozatia sociala sa insemne la fel si la gr. 3 suma este de 350 de mii lei vechi.
Si la gr, 3 esti incadrata sub o forma mai usoara de invaliditate sau a pierderii a capacitatii de munca nu in totalitate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1