Subiect "reducerea varstei de pensionare" Deschis de Ardelean Calin la data: 09/28/2011 4:27pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reducerea varstei de pensionare
Scris de: Ardelean Calin la data: 09/28/2011 4:27pm
Gen:B
Data nasterii:24.09.1951
Stagiul de cotizare:35
Alte date:facultate 1970-1976
Ofiter MAN dec.1976-mai.1987
angajat conditii normale 1987 in prezent
Intrebare:Conform programului <Calculul reducerii stagiului complet de cotizare si varstei de pensionare> dac introduc la pct. 3 "Ati lucrat in conditii speciale sau alte conditii specifice cadrelor militare un stagiu de 10 ani" programul imi calculeaza o reducere cu 5 ani a varstei de pensionare, deci varsta de pensionare este 60 de ani (septembrie 2011). De la Casa judeteana de Pensii mi s-a spus ca nu beneficiez decat de o reducere de 2 ani a varstei de pensionare.
Cum este corect ?

Cu deosebit respect,
Calin Ardelean
Re: reducerea varstei de pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/29/2011 7:44am
Explicatia provine de la faptul ca dv nu ati inteles modul de incadrare in grupele de munca ale cadrelor militare. Nu toate cadrele militare se incadreaza in grupa de munca “conditii specifice cadrelor militare”.
Cadrele militare conform actualei legi a pensiilor pot fi incadrate in urmatoarele grupe de munca :
- conditii normale
- conditii deosebite, anterior lui aprilie 2001 s-au numit grupa II
- conditii speciale, anterior lui aprilie 2001 s-au numit grupa I
- alte conditii (pe care noi le-am definit ca specifice cadrelor militare deoarece se intalnesc numai la acestea).
Functionarul de la casa de pensii a incadrat stagiul dv de 10 ani in gr II echivalat cu conditii deosebite si a facut calculul asa cum face programul nostru la punctual 5 “Ati lucrat in conditii deosebite (grupa II)..”
Care este incadrarea corecta nu va putem preciza deoarece nu avem elementele necesare dar inclinam sa credem ca functionarul de la casa de pensii care v-a examinat actele are dreptate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1