Subiect "pensie anticipata fara penalizare" Deschis de Ana la data: 09/29/2011 4:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata fara penalizare
Scris de: Ana la data: 09/29/2011 4:17am
Gen:F
Data nasterii:ian.1955
Stagiul de cotizare:37 ani
Alte date: sint inca in campul muncii
Intrebare:
1. La implinirea stagiului de cotizare de 38 ani , pot intra in anticipata fara penalizare?
2. Se poate intra in pensie anticipata numai din campul muncii, sau si din somaj?
Re: pensie anticipata fara penalizare
Scris de: la pensie la data: 09/30/2011 2:37am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita
de varsta in ianuarie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, imediat
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, daca va completati stagiul de cotizare cu un an si realizati cel putin 38 ani.
Pensiile de care aveti dreptul pot fi obtinute indiferent de situatia in care va aflati in acel moment (angajat, somaj sau neasigurat). Daca intrati in somaj si indemnizatia de somaj este apropiata de pensia anticipata pe care urmeaza sa o primiti este preferabil sa cereti pensia anticipata dupa terminarea perioadei de somaj deoarece aceasta se considera stagiu asimilat si se ia in calculul punctajului pensiei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1