Subiect "pensie anticipat" Deschis de Marian la data: 09/30/2011 5:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipat
Scris de: Marian la data: 09/30/2011 5:38am
Gen:M
Data nasterii:08.08.1957
Stagiul de cotizare:35ANI
Alte date:
Intrebare:pensie anticipata
am incercat sa introduc datele din cartea de munca pe site dv ;stiu ca am beneficiat de gr 2 a de munca pentru perioada 05.12.1978-31.12.2006, dar nu pot obtine adeverinta pentru perioada 12.08.1985-15.10.1991 pentru ca nu ami gasesc arhiva fostei unitati(sunt plimbat peste tot dar nimeni nu mai gaseste documentatia-este vorba despre o fosta unitate militara).
Ce sanse am sa ies la pensie anticipat in anul 2012, deoarece am fost anuntat ca postul eu se desfiinteaza in dec 2012(in invatamant )???
Re: pensie anticipat
Scris de: la pensie la data: 10/01/2011 2:03am
Nu aveti nicio sansa sa va pensionati anticipat in anul 2012 deoarece anticiparea nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 08 august 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Deoarece situatia stagiului in grupa de munca nu este clara va prezentam doua variante
-Varianta cu stagiul total de 28 ani in gr II si conditii deosebite.
Pentru stagiul de 28 ani lucrati in grupa II (dupa aprilie 2001 conditii deosebite) beneficiati de un spor de vechime de 7 ani care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare de 42 ani.
Stagiul de gr II a fost echivalat cu conditii deosebite si pentru un stagiu in conditii deosebite de 28 ani beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 6 ani si 6 luni conform careia aveti dreptul la iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 6 luni adica in 08 februarie 2016.
-Varianta cu stagiul total de 21 ani in gr II si conditii deosebite.
Pentru stagiul de 21 ani, completi, lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 5 ani si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare de 40 ani si 3 luni.
Stagiul de gr II a fost echivalat cu conditii deosebite si pentru un stagiu in conditii deosebite de 21 ani beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni conform careia aveti dreptul la iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni adica in 08 februarie 2018.
In varianta a doua aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, la varsta de 60 ani adica in 08 august 2017 daca pana atunci realizati stagiul de cotizare de 43 ani (inclusiv sporul de vechime pentru stagiul in grupa de munca).
In privinta datelor introduse in programul de calcul pensie avem urmatoarele observatii :
1. In pagina de intrare ati completat gresit cu “Da” caseta “25 ani conditii speciale” deoarece dv si daca obtineti adeverinte pentru intreg stagiul de gr II acesta a fost echivalat cu conditii deosebite nu conditii speciale.
2. Nu ati completat sporul de vechime care se calculeaza asa cum explicam noi pe forum la adresa:
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv am calculate noi acest spor si acesta este :
- Intre septembrie 1981 – august 1983 3 %
- Intre septembrie 1983 – august 1986 6 %
- Intre septembrie 1986 – august 1991 9 %
- Intre septembrie 1991 – martie 1992 12 %
3. Verificati corectitudinea salariilor in lunile martie aprilie 1992.
4. Dupa ce completati sporul de vechime si va stabiliti clar stagiul de cotizare in gr II (dupa aprilie 2001 conditii deosebite) reveniti si daca ne dati perioada clara in grupele de munca va vom calcula punctajul suplimentar pentru stagiul in grupele de munca.
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: mihaela la data: 05/19/2014 2:57am
Gen:femenin
Data nasterii:1957.08.08
Stagiul de cotizare:angajata din 10.10.1977 si pana in prezent 19.05.2014 perioada lucrata 36 ani si 5 luni
Alte date: 10 ani grupa a II de munca
Intrebare:la ce varsta ma pot pensiona de drept, cu cat timp inainte de pensioanre ma pot adresa casei de pensii si ce acte trebuie sa prezint.
Re: pensie anticipat
Scris de: la pensie la data: 05/22/2014 5:49am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 08 iunie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 10 ani lucrat in gr II beneficiati de un spor de vechime de 2 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati stagiul de cotizare total de 39 ani si 1 luna.
Pentru stagiul de 10 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 10 luni adica in data de 08 iunie 2016.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata.
In legea pensiilor se prevede ca depunerea dosarului sa se faca atunci cand aveti acest drept adica oricand pentru pensia anticipata si in 08 iunie 2016 pentru pensia pentru limita de varsta, dar este bine sa mergeti inainte cu cateva saptamani la ghiseul Casei de pensii pentru a verifica corectitudinea actelor pe care le detineti.
Referitor la acte va propunem sa analizati lista completa de la adresa de mai jos si sa va extrageti actele care se potivesc cu situatia dv :
http://www.pensiiprahova.ro/prestatii/pensii/limita-de-varsta/acte-necesare/
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1