Subiect "Calcul pensie" Deschis de Paraschiv Carmen la data: 09/30/2011 5:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie
Scris de: Paraschiv Carmen la data: 09/30/2011 5:52am
Gen:F
Data nasterii:02.05.1955
Stagiul de cotizare:34 ani si 1 luna
Alte date:
Intrebare:Astazi am intrat pe site-ul dvs. si mi-am calculat valoarea pensiei anticipate partiala.
Am cateva nelamuriri si anume:
- Valoarea pensiei afisata ca rezultat este deja penalizata? Daca da, care este procentul de penalizare aplicat ?
- In perioada iulie 1996-aprilie 1997 am beneficiat de niste compensatii, cred conf.decretului 46/1982.Este corecta introducerea acestor sume in calculul pensiei ?
- Daca voi beneficia, inainte de pensionare, de cateva luni de somaj, aceasta perioada va mari stagiul de cotizare si va micsora penalizarea ?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Va felicit pentru site-ul dvs.foarte clar structurat si foarte util celor aflati in pragul pensionarii.
Re: Calcul pensie
Scris de: SUCIU RODICA la data: 09/30/2011 6:12am
Gen:feminin
Data nasterii:12.12.1954
Stagiul de cotizare: 38 ani
Alte date: Locuiesc in zona poluata Copsa Mica de 50 de ani
Intrebare: Daca la implinirea varstei de 58 de ani (adica in dec.2012) pot iesi la pensie fara penalizare, si fara a se considera "anticipata partiala".
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 10/01/2011 8:14am
Pentru Paraschiv Carmen
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 02 iunie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 1 luna si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 1 luna.
Am cautat programul deschis de dv si am observat ca nu ati introdus inca datele necesare calculului.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea pensiei anticipate partiale depinde de numarul de luni de anticipare intre data primirii acestei pensii si data cand realizati varsta standard de pensionare (in cazul dv 02 iunie 2015) si poate fi calculata pe site-ul nostru la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/anticipata2.php
De exemplu daca cereti pensie anticipata partiala in 03 octombrie 2011 pentru o anticipare de 44 de luni diminuarea va fi de 33%.
Programul de calcul de pe site-ul nostru calculeaza cuantumul pensiei nediminuate dupa care va trebui sa faceti dv diminuarea.
Baza de calcul a punctajului pensiei este explicata de noi pe pagina de la adresa:
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
In calculul punctajului pensiei intra:
- salariile tarifare
- sporurile permanente primite in % (printre care si sporul de vechime) si sporurile fixe (printre care si compensarile la care va referiti dv)
Sporul de vechime inainte de aprilie 1992 se determina si se introduce in calcul asa cum explicam noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Daca intampinati dificultati in utilizarea programului reveniti si va ajutam.
Multumim pentru cuvintele de apreciere.
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 10/01/2011 8:36am
Pentru Suciu Rodica
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 12 noiembrie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni.
Daca ati locuit locuit in zona poluata din Copsa Mica o perioada mai mare de 30 ani aveti dreptul la pensie nediminuata incepand cu 12 noiembrie 2012 (la varsta de 57 ani si 11 luni) conform art 65 alin (5) din legea 263/2010.
Dar daca dv aveti un stagiu de cotizare (lucrat) de peste 37 ani si 10 luni puteti beneficia de pensie anticipata, nediminuata si in prezent conform art 62 alin (1) din legea 263/2010.
Re: Calcul pensie
Scris de: Paraschiv Carmen la data: 10/18/2011 10:14am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Pe site-ul dvs. am deschis eronat 2 calcule.Unul nu este finalizat insa al doilea are intoduse 412 luni si am obtinut in final un punctaj de 2,40963.
Ati putea verifica daca am folosit site-ul corect ?
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 10/21/2011 3:13am
Pentru Paraschiv Carmen
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul pensie si avem urmatoarele observatii :
1. Sporul de vechime este introdus corect pana in martie 1992.
2. In cepand cu aprilie 1992 toate sporurile (in % si fixe) trebuiau introduse in salariu inscris in cartea de munca iar daca nu au fost introduse se iau in calcul numai daca prezentati o adeverinta de la angajator cu aceste sporuri.
3 Sumele introduse in calculul pensiei au fost limitate in petioadele aprilie 2001 – iunie 2007 si dupa ianuarie 2011 la sumele prezentate de noi pe site la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Analizand sumele introduse de dv am observat depasirea acestor sume in unele luni din anii 2001, 2002 si 2011. Aceste limitari le puteti observa si dv pe scrisorile primite de la casa de pensii cu punctajele realizate in perioada 2001 – 2005.
In perioada 2001 – 2007 programul de calcul face automat aceste limitari si deci nu este obligatoriu modificarea acestor sume.
Deoarece programul nostru nu a fost adaptat noii legi a pensiilor acesta nu face limitarea incepand cu ianuarie 2011 si deci trebuie sa faceti dv limitarea in luna august 2011, astfel ca suma salariului cu sporul fix sa nu depaseasca suma indicate de noi pe pagina de la adresa de mai sus.
4. Asa cum v-am explicat anterior programul calculeaza pensia nediminuata iar daca dv ati cerut pensie anticipata partiala trebuie sa calculati singura pensia diminuata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1