Subiect "pensie" Deschis de Vlad Vasilescu la data: 09/30/2011 11:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: Vlad Vasilescu la data: 09/30/2011 11:22am
Gen:m
Data nasterii:28.09.1956
Stagiul de cotizare:33
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
prin ordin al Ministrului Administratiei si Internelor, am fost trecut in reserva la implinirea virstei de 55 ani, cu drept de pensie.
Dreptul de pensie este specificat generic, fara a se preciza tipul , dar in conformitate cu Legea nr.263, cadrele militare au drept de pensie pentru limita de virsta la implinirea cumulativa a stagiului si a virstei conform tabelului .
In tabelul din legea unitara a pensiilor , pentru cadrele militare, am dreptul la pensie pentru limita de virsta la implinirea virstei de 55 ani si 2 luni.
Va rog sa mi precizati, ce tip de pensie voi primi , in conditiile de mai sus.Se va considera pensie anticipata sau va trebui sa astept pina la implinirea virstei de 55 ani si 2 luni?

Multumiri .
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 10/01/2011 9:27am
Ne pare rau sa constatam, asa cum am facut si la alte intrebari ale unor persoane in aceiasi situati ca dv, ca o institutie cum este Ministerul Administratiilor si Internelor nu si-a adaptat propriile reglementari la legislatia in vigoare.
Trecerea dv in rezerva (incetarea raporturilor de munca) s-a facut contrar prevederii legii 53/2003, Codul Muncii, art 56 litera d modificat prin legea 40/2011 care in forma modificata prevede :
“ Contractul individual de munca inceteaza de drept :
d) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare”.
Dv indeplineati aceste conditii conform legii pensiilor 263/2010 la varsta standard de pensionare de 55 ani si 2 luni.
In aceste conditii nu putem sa va raspundem cum rezolva aceasta abatere Casa de pensii sectoriala din subordinea Ministerului Administrarii si Internelor si daca nu va deranjaza va rugam sa ne comunicati si noua aceasta modalitate atunci cand primiti decizia de pensionare.
Re: pensie
Scris de: Vlad Vasilescu la data: 10/01/2011 12:38pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc pentru raspuns. La primirea deciziei de pensionare de la CASA DE PENSII A MAI , voi trimite catre dvoastra intregul cuprins.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1