Subiect "drept la munca" Deschis de Violeta Cotofana la data: 10/01/2011 3:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
drept la munca
Scris de: Violeta Cotofana la data: 10/01/2011 3:03am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Pe perioada cind am primit pensie de invaliditate grad 3 am avut drept la munca pentru 4 ore. In momentul cind implinesc virsta de pensionare cu pensie pentru limita de virsta, pot continua sa lucrez ?
Re: drept la munca
Scris de: la pensie la data: 10/02/2011 8:29am
La trecerea la pensie pentru limita de varsta nu mai aveti nici o restrictie privind programul de lucu si puteti lucra cu program normal daca va permite sanatatea.
Re: drept la munca
Scris de: Violeta Cotofana la data: 10/02/2011 11:59am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Ma refeream daca a ramas in vigoare si se aplica prevederile ca nu poti cumula pensia cu salariu decit in anumite conditii: ca pensia sa nu fie mai mare decit salariul mediu anual.
Exista o ordonanta din 2010, parca 239 , care impunea renuntarea la pensie, daca erai incadrat.
Re: drept la munca
Scris de: la pensie la data: 10/03/2011 4:12am
Aveti dreptul sa lucrati in domeniul privat cu contract de munca cumuland pensia cu salariu.
In sectorul bugetar cumularea pensiei pentru limita de varsta se limiteaza prin legea 239/2009 care admite cumularea numai la pensii mai mici decat salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat (pe anul 2011 acesta este de 2022 lei).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1