Subiect "pensia" Deschis de pop sorin la data: 10/01/2011 5:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia
Scris de: pop sorin la data: 10/01/2011 5:00am
Buna ziua,lucrez la penitenciar ca funct. public cu statut special din luna august 1990,sunt nascut in luna iulie 1967,in localitatea Baia-Mare,jud MM cu domiciliul de peste 30 de ani( daca e valabil si reducerea cu 2 ani la pensie pt orasele poluate)...m-am angajat ca mecanic in aug. 1985 ,in septembrie 1985 am fost incorporat in armata pana in ianuarie 1987.din februarie 1987 m-am reangajat tot in acelasi loc si domeniu ca mecanic pana in luna august 1988 cand am fost admis la sc.militara campina unde am fost scolarizat 2 ani pana in aug.1990,data de la care efectiv lucrez la penitenciar ca funct. public cu statut special,ca atare vreau sa stiu exact anul si luna cand pot a m-a pensiona legal incluzand aici si reducerile de care as benefiacia si va rog sa-mi spuenti daca as avea ceva penalitati la pensie daca la acea data de pensionare nu as avea stagiul complect de cotizare,va multumesc f.mult! cu bine...
Re: pensia
Scris de: la pensie la data: 10/02/2011 9:37am
Datele sunt prezentate confuz si in primul rand nu este clar daca stagiul de 21 ani lucrat ca functionar public este incadrat in grupa de munca conditii speciale ( exprimarea “statut special” nu este suficienta pentru a defini grupa de munca)
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in mai 2026, daca la data pensionarii sunteti in continuare functionar public la penitenciar, la varsta standard de pensionare de 58 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 27 ani si 9 luni si stagiul minim de cotizare in specialitate (functionar public la penitenciar) de 18 ani si 10 luni.
Dv in prezent aveti stagiul de cotizare de 25 ani si 10 luni din care 24 ani si 4 luni in specialitate (in stagiul in specialitate se ia in calcul si stagiul militar si scoala militara).
Daca perioada din august 1990 pana in prezent de 21 ani a fost incadrata in grupa de munca conditii speciale beneficiati de un spor de vechime de 10 ani si 6 luni si de reducerea varstei de pensionare cu 10 ani si 6 luni.
Cu ajutorul sporului de vechime realizati un stagiu total de cotizare de 36 ani si 4 luni depasind, prin aceasta stagiul complet de cotizare.
Prin reducerea varstei de pensionare cu 10 ani si 6 luni puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 48 ani si 4 luni adica in noiembrie 2015.
Daca locul dv de munca se incadreaza in grupa conditii speciale si continuati sa lucrati in aceleasi conditii inca 3 ani veti putea sa va pensionati in august 2014.
In conditiile in care stagiul lucrat de dv la penitenciar se incadreaza in grupa conditii speciale nu se mai ia in calcul pensia anticipata deoarece anticiparea de 2 sau 5 ani nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare de peste 10 ani pentru stagiul in grupa de munca.
Daca locul de munca la penitenciar ca functionar public nu se incadreaza in grupa de munca conditii speciale sau alta grupa echivalenta acesteia reveniti cu precizari si vom reface calculul.
Re: pensia
Scris de: petru sorin la data: 10/23/2011 11:04am
Gen:m
Data nasterii:20 iulie 1967
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,va rog sa-mi spuneti daca armata facuta intre anii 1985 septembrie pana in 1987 ianuarie,adica 1 an si 4 luni si respectiv Scoala Militara de Subofiteri-CAMPINA cu durata de 2 ani facuta, adica din 1988 pana in 1990,mi se considera PERIOADA DE COTIZARE LA PENSIA PT LIMITA DE VARSTA,(cumulata armata si sc.militara ar fi 3 ani si 4 luni),va intreb asta vizavi de noua lege a pensiei,va multumesc!
Re: pensia
Scris de: la pensie la data: 10/24/2011 9:37am
Gasiti raspunsul la aceasta intrebare la mesajul cu acelasi continut depus pe numele Pop Sorin la adresa de pe site :
http://www.lapensie.com/forum/index.php?mode=thread&cat=0&thread=19468
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1