Subiect "Neplata contributii pensii," Deschis de Popescu Andreea la data: 10/03/2011 1:10pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Neplata contributii pensii,
Scris de: Popescu Andreea la data: 10/03/2011 1:10pm
In anul 2008 am infiintat un PFA. La sfarsitul anului, contabila de la aceea vreme ma informat sa merg sa inchei contract la casa de pensii si pe baza acestuia sa platesc cotizatia de pensie catre stat. Am incheiat pe suma de 5 milioane, am platit 3 luni, dupa care, schimband contabila, aceasta mi-a spus ca nu eram obligat sa platesc acesta cotizatie. De atunci, am sistat platile pentru cotizatia la pensie. Zilele acestea, uitandu-ma pe forumuri am vazut ca au fost persoane in situatia mea si care dupa o lunga perioada au fost penalizate drastic de cei de la casa de pensii. Nu stiu ce sa fac! Am citit contractul si acolo spune ca se poate rezilia pentru neplata. Nu stiu daca este indicat sa merg la casa sa clarific situatia pentru ca imi este frica de sumele care se vehiculeaza. Daca nu au reziliat contractul, pot beneficia de prevederile din codul fiscal referitoare la anularea penalitatilor? Cat ar reprezenta penalitati si cat dobanzi? Ce ma sfatuiti sa fac in acest caz? Mentionez ca pana in ziua de azi nu am primit nici o instiintare de la aceasta institutie.
Re: Neplata contributii pensii,
Scris de: la pensie la data: 10/04/2011 5:26am
Credem ca persoana care v-a dat sfatul sa nu mai platiti contributia pentru asigurare sociala trebuia sa va explice si motivul.
Deoarece nu ati data nici data de nastere consideram ca nu beneficiate de nici-un fel de pensie.
In prezent persoanele fizice autorizate sa desfasoare activitati economice din punct de vedere al asigurarilor sociale se incadreaza in art 6 alin (1) pct IV din legea pensiilor 263/2010.
1.Aceste persoane daca in cursul unui an calendaristic realizeaza din aceasta activitate un venit de cel putin 4 salarii medii utilizate la fundamentarea bugetului anual al asigurarilor sociale de stat (in anul 2011 aceste 4 salarii medii echivaleaza cu suma de 8088 lei) sunt obligate sa se asigure obigatoriu. Asigurarea obligatorie se face prin declaratie individuala de asigurare care se depune la organul fiscal sau la Casa de Pensii. In cazul acestor persoane nedepunerea declaratiei individuale de asigurare se considera contraventie si se pedepseste conform legii 263/2010 cu amenda de la 500 la 1000 de lei.
2. Persoanele fizice autorizate sa desfasoare activitati economice care in timpul unui an calendaristic realizeaza venituri sub plafonul de la punctual 1 nu sunt obligate sa depuna declaratie individuala de asigurare dar nu sunt nici asigurate social si nu pot beneficia de avantajele acestei asigurari. Aceste persoane se pot asigura facultativ prin Contract de asigurare sociala pe care il poate incheia cu Casa de Pensii in cadrul caruia se plateste o contributie minima. (in anul 2011 aceasta este de 2022 lei) si astfel poate beneficia de continuarea stagiului de cotizare si de alte avantaje ale asigurarilor sociale..
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1