Subiect "Cum ma sfatuiti?" Deschis de CAMELIA la data: 10/04/2011 3:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cum ma sfatuiti?
Scris de: CAMELIA la data: 10/04/2011 3:59am
Gen:
Data nasterii:25.05.1964
Stagiul de cotizare:25 ANI
Alte date:
Intrebare:SUNT SOMERA DIN AUG.2011,LA SOMAJ SE ADAUGA SI VENIT DE COPLETARE(OUG116)TIMP DE 2 ANI.ACEASTA PERIOADA SE IA IN CALCUL CA SI VECHIME LA PENSIE ,SAU ESTE NECESAR SA-MI CAUT LOC DE MUNCA?
Re: Cum ma sfatuiti?
Scris de: la pensie la data: 10/04/2011 9:02am
Perioada de somaj este considerata stagiu asimilat si intra in calculul stagiului de cotizare si al punctajului pensiei similar unui angajat care are salariul egal cu indemnizatia de somaj.
Nu cunoastem la ce fel de completare va referiti, daca va referiti la salarii compensatorii perioada salariilor compensatorii se ia in calculul stagiului de cotizare diferit in functie de CAS-ul care se plateste pentru acestea. Daca se plateste CAS de 10,5 % se ia in calculul stagiului de cotizare numai o treime din perioada salariilor compensatorii iar daca pentru acestea se plateste CAS 31.5 % se ia in calculul stagiului de cotizare intreaga perioada a salariilor compensatorii. CAS-ul platit pentru salariile compensatorii il puteti afla de la angajator sau analizand ordonanta de urgenta conform careia ati intrat in somaj
Asta nu inseamna ca va sfatuim sa nu va cautati loc de munca deoarece este posibil sa va gasiti unul mai avantajos decat somajul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1