Subiect "Pensie de urmas" Deschis de Bogdan S la data: 10/04/2011 11:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie de urmas
Scris de: Bogdan S la data: 10/04/2011 11:17am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua.Am depus dosarul de pensie de urmas la data de 4 sept 2011;cum aflu daca s-a aprobat?dupa cat timp imi vine prima pensie?va multumesc.
Re: Pensie de urmas
Scris de: la pensie la data: 10/05/2011 3:01am
Nu putem sa va precizam decat prevederile legii pensiilor 263/2010 in aceasta situatie, dar aceste prevederi de cele mai multe ori sunt depasite.
Decizia de admitere sau respingere a cererii de pensionare trebuie sa fie emisa de Casa de Pensii intr-un termen de maxim 45 zile de la data inregistrarii cererii de pensie. Decizia de admitere a cereri echivaleaza cu decizia de pensionare.
Plata primei pensii (calculate cu restantele pe perioada anterioara) se face in luna urmatoare celei in care a fost emisa decizia de pensionare.
Re: Pensie de urmas
Scris de: Bogdan la data: 10/05/2011 11:29am
Intrebare:cum adica sunt depasite?nu se respecta de cele mai multe ori?
Va multumesc foarte mult pentru raspuns!
Re: Pensie de urmas
Scris de: Bogdan la data: 10/05/2011 11:45am
Intrebare:cum adica sunt depasite?nu se respecta de cele mai multe ori?
Va multumesc foarte mult pentru raspuns!
Re: Pensie de urmas
Scris de: la pensie la data: 10/06/2011 1:54am
In anul 2011 s-a schimbat legea pensiilor si au fost ceva intarzieri datorita aparitiei cu intarziere a normelor de aplicare a legii pensiilor, a modificarii programului de calcul si apoi a calcularii pensiilor restante.
In prezent au fost recuperate o parte din aceste intarzieri si sa speram ca la Casa Teritoriala de Pensii la care ati depus dv cererea au fost recuperate in totalitate restantele si veti primi cat mai repede pensia.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1