Subiect "avem obligatia de a prezenta Decizia la serviciu?" Deschis de MANEA DUMITRU la data: 10/04/2011 10:33pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
avem obligatia de a prezenta Decizia la serviciu?
Scris de: MANEA DUMITRU la data: 10/04/2011 10:33pm
Gen:M
Data nasterii:1947
Stagiul de cotizare:45 ani,7 luni
Alte date:am primit decizia de pensie si mai doresc sa mai lucrez
Intrebare: AM OBLIGATIA SA PREZINT DECIZIA ADMINISTRATIEI
FIRMEI LA CARE LUCREZ ?
MAI DORESC SA LUCREZ IN CONTINUARE,AM ACORDUL DE PRINCIPIU AL MANAGERULUI, DAR SESISEZ INTERESUL CELOR DE LA PERSONAL
PENTRU POSTUL PE CARE-L OCUP.CUM PROCEDEZ CONFORM LEGII:
ANUNT PRIMIREA DECIZIEI, SE INTRERUPE ACTUALUL CONTRACT SI
SE INCHEIE UNUL NOU ?
DORESC CONSILIERE .
MULTUMESC,ASTEPT
Re: avem obligatia de a prezenta Decizia la serviciu?
Scris de: la pensie la data: 10/05/2011 3:34am
Daca doriti consiliere trebuie sa furnizati si datele necesare pentruca in caz contrar trebuie sa facem presupuneri care pot fi gresite.
In lipsa informatiilor complete facem urmatoarele presupuneri :
Ati primit pensie pentru limita de varsta si nu lucrati in domeniul bugetar ci la o firma cu capital privat.
In aceste conditii nu sunteti obligat sa prezentati decizia de pensionare la firma la care lucrati.
Insa in privinta contractului de munca art 56 litera d) din legea 53/2003 Codul Muncii modificat prin legea 40/2011 prevede ca : “Contractul individual de munca inceteaza de drept la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si stagiul minim de cotizare, pe care dv le indepliniti.
Deci daca exista vointa sa vi se aplice incetarea contractului de munca nu trebuie sa uzeze de decizia de pensionare ci de articolul din Codul Muncii precizat mai sus.
Daca aveti acordul managerului de a continua activitate puteti continua sa lucrati pe baza aceluiasi contract de munca pentruca incetarea de drept se stabileste de catre angajator atunci cand doreste deoarece din punct de vedere legal Codul Muncii ii da acest drept asa cum am explicat.
Re: avem obligatia de a prezenta Decizia la serviciu?
Scris de: valentin virgil la data: 10/05/2011 11:15am
la pensie :
Daca doriti consiliere trebuie sa furnizati si datele necesare pentruca in caz contrar trebuie sa facem presupuneri care pot fi gresite.
In lipsa informatiilor complete facem urmatoarele presupuneri :
Ati primit pensie pentru limita de varsta si nu lucrati in domeniul bugetar ci la o firma cu capital privat.
In aceste conditii nu sunteti obligat sa prezentati decizia de pensionare la firma la care lucrati.
Insa in privinta contractului de munca art 56 litera d) din legea 53/2003 Codul Muncii modificat prin legea 40/2011 prevede ca : “Contractul individual de munca inceteaza de drept la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si stagiul minim de cotizare, pe care dv le indepliniti.
Deci daca exista vointa sa vi se aplice incetarea contractului de munca nu trebuie sa uzeze de decizia de pensionare ci de articolul din Codul Muncii precizat mai sus.
Daca aveti acordul managerului de a continua activitate puteti continua sa lucrati pe baza aceluiasi contract de munca pentruca incetarea de drept se stabileste de catre angajator atunci cand doreste deoarece din punct de vedere legal Codul Muncii ii da acest drept asa cum am explicat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1