Subiect "contestatie" Deschis de mihaela la data: 10/07/2011 3:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contestatie
Scris de: mihaela la data: 10/07/2011 3:00am
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Am primit decizia de pensionare, am facut contestatie. In cat timp se solutioneaza contestatia? Am inteles ca nu se solutioneaza de catre casele de pensii judetene, ci ajung la Bucuresti. In perioada in care se va solutiona contestatia, se va plati pensia, efectiv? urmand ca in urma solutionarii contestatiei, sa se primeasca ulterior si diferenta rezultata, daca aceasta va exista? Sau nu se va primi pensia, decat dupa solutionarea contestatiei?
Va multumesc anticipat.
Re: contestatie
Scris de: la pensie la data: 10/07/2011 9:04am
Contestatiile privind modul de calcul al pensiilor trebuie sa fie solutionate de catre Comisia Centrala de Contestatii constituita la nivel central pe langa Casa Nationala de Pensii Publice in termen de 45 de zile dela depunerea contestatiei iar hotararea acestei comisii trebuie sa fie comunicata in termen de 5 zile de la solutionare, celui care a facut contestatia.
Pe perioada de solutionare a contestatiei se va plati pensia prevazuta in decizia contestata iar daca aceasta contestatie a fost depusa in termen si este solutionata favorabil prin recalcularea pensiei, atunci in prima luna dupa primirea noi decizii cu pensia recalculata veti primi si pensia recalculata si eventualele diferente.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1