Subiect "pensionare anticipata" Deschis de Ioana Catana la data: 04/04/2008 8:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata
Scris de: Ioana Catana la data: 04/04/2008 8:40am
Buna ziua
Discutam cu colegul meu despre posibila lui pensionare anticipata.
Colegul este nascut in 17 iunie 1948 si lucreaza din 02 august 1971 continuu pina la 31 decembrie 2007 (pina atunci sint platite contributiile). Cind se poate pensiona anticipat?
Va multumesc foarte mult,
Ioana Catana
Re: pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 04/04/2008 11:10am
Colegul dv dupa data de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta in noiembrie 2012 cu varsta standard de pensionare de 64 ani si 5 luni si stagiul complet de cotizare de 33 ani si 10 luni.
Pensie anticipata se obtine cu 5 ani inaintea datei de iesire la pensie la limita de varsta daca are stagiul de cotizare mai mare cu 10 ani decat stagiul complet de cotizare. In cazul de fata stagiul ar trebui sa fie de 43 ani si 10 luni pentru a putea avea pensie anticipata
Poate iesi insa la pensie anticipata partiala cu diminuarea pensiei. Diminuarea depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul lui depaseste stagiul complet de cotizare. Pentru o depasire mai mare cu peste 2 ani cum are dansul, diminuarea este de 0,4 % pentru fiecare luna de anticipare . In prezent ar avea 55 luni de anticipare deci o diminuare de 22 %.
Calculul punctajului la pensie anticipata partiala se face la fel cu cel la limita de varsta cu diferenta ca nu se iau in calcul perioadele de stagiu militar si eventuale perioade de urmare a facultatii sau de pensie de invaliditate.
Re: pensionare anticipata
Scris de: Ioana Catana la data: 04/04/2008 11:26am
Multumesc mult pentru raspuns.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1