Subiect "Recalculare pensie" Deschis de Ghinea Elena la data: 10/10/2011 6:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalculare pensie
Scris de: Ghinea Elena la data: 10/10/2011 6:41am
Gen:F
Data nasterii:05.05.1956
Stagiul de cotizare:31 ani
Alte date:
Intrebare:Buna ziua. Sunt pensionata de invaliditate gr.2 din feb.2010. Ultima societate la care am lucrat un an (iulie 2008-iulie 2009) are sediul in Drobeta Tr.Severin, eu avand domiciliul in Bucuresti. La calculul cuantumului pensiei, ultima luna (cea de a 12-a) nu mi-a fost adaugata pe motiv ca nu au primit-o, dar mi s-a promis ca o vor adauga si mi se va recalcula pensia automat, in momentul in care o vor primi. Fiind vorba de 14500 RON, banuiesc ca ar trebui sa se observe vre-o modificare a valorii pensiei in cazul recalcularii. A trecut mai bine de un an si 7 luni, timp in care nu s-a intimplat nimic. Ce ma sfatuiti sa fac ?? Va multumesc anticipat pt. raspuns.
Re: Recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 10/11/2011 2:41am
Verificati daca este diferenta intre punctajul pensiei inscris pe cuponul de pensie din ultima luna si de pe decizia de pensionare. Daca nu exista diferenta intre cele doua punctaje inseamna ca nu a fost recalculata pensia.
Puteti verifica daca suma la care va referiti a fost trimisa la Casa de Pensii cerand (probabil contra cost ) “Situatia stagiului de cotizare”, pe care Casa de Pensii este obligata sa o elibereze si in aceasta veti gasi toate sumele pentru care s-a platit CAS pe numele dv dupa aprilie 2001.
Contestatiile privind modul de calcul al pensiei se depun intr-un termen de 30 zile de la data primirii deciziei de pensionare si probabil dv nu ati facut contestatie scrisa ci ati intrebat la ghiseu si aceasta nu se inregistreaza.
Chiar daca a trecut termenul de contestare scrieti o contestare catre Comisia Centrala de Contestatii care este organizata la nivelul Casei Nationale de Pensii Publice (CNPP) si o depuneti la registratura Casei teritoriale de pensii de care apartineti.
Re: Recalculare pensie
Scris de: SAVIN MARGARETA la data: 10/19/2011 2:58pm
la pensie :
Verificati daca este diferenta intre punctajul pensiei inscris pe cuponul de pensie din ultima luna si de pe decizia de pensionare. Daca nu exista diferenta intre cele doua punctaje inseamna ca nu a fost recalculata pensia.
Puteti verifica daca suma la care va referiti a fost trimisa la Casa de Pensii cerand (probabil contra cost ) “Situatia stagiului de cotizare”, pe care Casa de Pensii este obligata sa o elibereze si in aceasta veti gasi toate sumele pentru care s-a platit CAS pe numele dv dupa aprilie 2001.
Contestatiile privind modul de calcul al pensiei se depun intr-un termen de 30 zile de la data primirii deciziei de pensionare si probabil dv nu ati facut contestatie scrisa ci ati intrebat la ghiseu si aceasta nu se inregistreaza.
Chiar daca a trecut termenul de contestare scrieti o contestare catre Comisia Centrala de Contestatii care este organizata la nivelul Casei Nationale de Pensii Publice (CNPP) si o depuneti la registratura Casei teritoriale de pensii de care apartineti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1