Subiect "cand ies la pensie?" Deschis de camelia la data: 10/11/2011 2:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand ies la pensie?
Scris de: camelia la data: 10/11/2011 2:32am
Gen:F
Data nasterii:25.05.1964
Stagiul de cotizare:aprox.25 ani
Alte date:
Intrebare:Nultumesc pt. raspuns!Sa presupunem prin absurd ca dupa acesti 2 ani de somaj nu-mi gasesc loc de munca si nici nu-mi permit sa mai cotizez pt. pensie.Voi iesi vreodata la pensie?(In cartea de munca sunt multe date ,cum trebui sa calculez ca sa stiu exact ce vechime am?)MULTUMESC!!
Re: cand ies la pensie?
Scris de: la pensie la data: 10/12/2011 2:52am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 25 ianuarie 2027 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 33 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Deci la varsta standard de pensionare de 62 ani si 8 luni puteti obtine pensie pentru limita de varsta daca aveti stagiul minim de 15 ani pe care l-ati depasit.
La varsta de 57 ani si 8 luni adica in 25 ianuarie 2022 puteti obtine pensie anticipata, diminuata, daca atunci aveti stagiul de cotizare de minim 33 ani si 8 luni.
Calculul stagiului de cotizare poate fi facut si de catre dv dupa cartea de munca calculand perioada calendaristica intre data de incetarea contractului de munca si data de incepere a contractului de munca de munca . Stagiul se calculeaza in ani/luni/zile. La scaderea celor doua date se aplica regula normala la scadere de imprumut din cifra mai mare avand in vedere ca 1 an are 12 luni si 1 luna are 30 zile.
Daca aveti mai multe perioade la sfarsit le adunati avand in vedere o regula inversa decat cea de la scadere adica 12 luni fac un an si 30 zile fac o luna.
Neclar este la dv completarea la perioada de somaj de care vorbeati in mesajul anterior pentru care nu ati mai dat detalii.
Daca aveti dificultati cereti la Casa de Pensii “Situatia stagiului de cotizare” si daca in ultimii ani ati lucrat, carnetul dv de munca a fost scanat de catre casa de pensii si atunci au datele dv de pe carnetul de munca. Aceasta situatie este posibil sa fie eliberata contra cost. Preferabil este sa cereti aceasta situatie dupa terminarea perioadei de somaj pentru ca in situatie sa fie prins si somajul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1