Subiect "Calcul pensie" Deschis de Cristina la data: 10/12/2011 6:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul pensie
Scris de: Cristina la data: 10/12/2011 6:45am
Gen:F
Data nasterii:1954
Stagiul de cotizare:39
Alte date:
Intrebare:Daca intr-o luna am beneficiat de spor de vechime 18% si de un alt spor de 10%, iar in plus si de un procent pentru pensia suplimentara de 3%, cum completez rubrica privind sporurile din programul d-voastra de calcul? Trec suma lor, adica 31?
Multumesc.
Re: Calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 10/13/2011 2:41am
Cititi indrumarile noastre din pagina “Baza de calcul a punctajului pensiei care se gaseste la adresa:
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Noi putem accentua urmatoarele :
- In lunile in care aveti mai multe sporuri de acelasi tip (in % sau suma fixa) acestea se cumuleaza. Procentul de 3 % platit pentru pensia suplimentara nu este spor ci o retinere si deci nu se cumuleaza cu sporurile celelalte.
In exemplul dat de dv suma este de 28 %.
-Pentru contributia la pensie suplimentara se acorda un punctaj suplimentar conform art 168 alin (1) din legea pensiilor 263/2010 care este calculat automat de catre program fara a mai introduce dv procente.
- Daca aveti pensie anticipata sau anticipata partiala si vreti sa o verificati, pentru aceste pensii nu se ia in calcul stagiul asimilat pentru studii superioare. Acest stagiu asimilat se ia in calcul numai pentru celelalte pensii (pentru limita de varsta, pensie de invaliditate)
- Sporul de vechime inainte de aprilie 1992 se determina asa cum explicam noi pe forum la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Daca ati lucrat fara intrerupere dupa angajare a din septembrie 1980 acest spor de vechime pentru dv va fi urmatorul :
- Intre septembrie 1983 – august 1985 3 %
- Intre septembrie 1985 – august 1990 6 %
- Intre septembrie 1990 – martie 1992 9 %
Dupa aprilie 1992 sporurile (inclusiv cel de vechime) trebuiau incluse in salariul inscris in carnetul de munca. Daca in cazul dv aceste sporuri au fost introduse in salariu mai tarziu puteti sa le cumulati si sa le introduceti separat insa Casa de Pensii le ia in calcul numai daca prezentati o adeverinta cu aceste sporuri (dupa aprilie 1992).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1