Subiect "Gr I de munca" Deschis de Petrini la data: 10/12/2011 7:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Gr I de munca
Scris de: Petrini la data: 10/12/2011 7:29am
Gen:M
Data nasterii:22.08.1954
Stagiul de cotizare: 5ani 4luni 20zile gr.II; 8ani 2luni 20zile grI 100%; 2ani 11 luni 10zile gr I 50% realizat pana in 2000 , +in rest conditii normale= total 31 ani -1980-2011
Alte date:
Intrebare:
Avand in vedere ca dupa noua lege, grI, gr II, se asimileaza conditiilor deosebite, cum mi se vor considera cei 2a 11 luni10z gr.I 50%, se vor lua intregi sau la jumatate? Care va fi varsta de pensionare?
Va multumesc
Re: Gr I de munca
Scris de: la pensie la data: 10/13/2011 3:22am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in gr de munca, in 22 august 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupele I si II au fost pana in 1 aprilie 2001.
Dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele conditii speciale sau conditii deosebite iar stagiile in gr II au fost echivalate cu conditii deosebite, prevazute in legea unitara a pensiilor 263/2010. Grupa cu care a fost echivalat stagiul dv de gr I il puteti afla la unitatea la care ati lucrat acest stagiu. Este indicat sa va mai interesati odata la angajator fiindca este posibil ca stagiul dv de gr I lucrat 100 % sa fie echivalat cu conditii speciale si in acest caz reveniti pentru a reface calculul reducerii varstei de pensionare.
Pentru stagiul de 11 ani in grupa I (la acest calcul nu se tine cont de procentul de lucru in grupa) beneficiati de un spor de vechime de 5 ani si 6 luni iar pentru stagiul de 5 ani in gr II de un spor de vechime de 1 an si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 37 ani si 9 luni.
Daca locurile dv de munca de gr I si II au fost echivalat cu conditii deosebite realizati un stagiu in aceasta grupa de 15 ani si 1 luna (la acest calcul se tine cont de procentul de lucru in grupa) pentru care aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani adica in 22 august 2016.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 18 %, la varsta de 60 ani adica in 22 august 2014.
Re: Gr I de munca
Scris de: Petrini la data: 10/13/2011 7:27am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Multumesc pentru raspuns.

,,Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 18 %, la varsta de 60 ani adica in 22 august 2014. "
Nu este gresit procentul de diminuare de 18%?
Re: Gr I de munca
Scris de: la pensie la data: 10/14/2011 8:35am
Va vom explica cum se calculeaza aceasta diminuare si daca reusiti sa obtineti un procent mai mic ne comunicati si va vom felicita.
Diminuarea pensiei anticipate partiale depinde de numarul de luni de anticipare care se inmulteste cu 0,75 % . Daca cereti pensie anticipata partiala in 22 august 2014 pana in 22 august 2016, cand aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, sunt 24 luni. In rest faceti dv calculul.
Va sfatuim ca daca vreti un procent de diminuare mai mic cereti pensia anticipata partiala mai tarziu si micsorandu-se numarul de luni de anticipare se micsoreaza si diminuarea.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1