Subiect "Calcul punct de pensie" Deschis de Kun Ladislau la data: 10/14/2011 5:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul punct de pensie
Scris de: Kun Ladislau la data: 10/14/2011 5:33am
Gen:Barbatesc
Data nasterii:05.06.0â1947
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare:1. De ce la calculul punctelor de pensie nu se respectă Legea (19 sau 263) şi anume: a) principiul contributivităţii şi b) calculul punctului de pensie din salariul brut.
a) Principiul contributivităţii presupune ca valoarea drepturile cuvenit să se calculeze din valoarea contribuţie care a stat la baza depunerilor de CAS.
b) Punctele de pensie se calculează din "salariul tarifar", cel înscris în carnetul de muncă conform Ordinului 136/1976 şi nu din "salariul brut" aşa cum se stipulează în Legea pensiilor.
De ce, dacă am depus adeverinţe cu salariile brute realizate în perioada de activitate, aceste adeverinţe nu se iau în calcul (Ex. În anul 1979 în carnetul de muncă am avut "salariul tarifar" de 1906 lei, dar "salariul brut" a fost şi de 6000 lei. Contribuţia la CAS s-a calculat din 6000 şi nu din 1906, iar la calculul punctelor de pensie se foloseşte înscrisul din carnetul de muncă. Este corect? Este moral? Cum se poate rezolva această situaţie?
Re: Calcul punct de pensie
Scris de: la pensie la data: 10/15/2011 6:13am
Evident ca si noi avem opinia noastra privind prevederile legilor pensiilor insa scopul site-ului nostru nu este acela de a justifica prevederile legale ci a face cunoscute aceste pevederi. Aceste prevederi le gasiti explicate pe larg pe pagina “Baza de calcul a punctajului pensiei” pe care o gasiti pe site-ul nostru la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Justificarea prevederilor legale trebuie ceruta de la cei care au elaborat legea iar daca nu sunteti multumit de aplicarea legilor va puteti adresa justitiei deschizand actiune impotriva Casei de Pensii.
Ceiace putem sa va sfatuim sa incercati sa nu aplicati prevederile fiecarei legi a pensiilor in perioada cand acestea au fost in vigoare adica :
- Prevederile legii pensiilor 3/1977 (completate cu prevederile legii 57/1974 si legea 49/1992) in perioada pana in martie 2001.
- Prevederile legii pensiilor 19/2000 in perioada 01 aprilie 2001 31 decembrie 2010.
- Prevederile legii pensiilor 263/2010 in perioada dupa 01 ianuarie 2011.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1