Subiect "Cand pot iesi la pensie?" Deschis de Gavril Relu la data: 10/16/2011 11:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cand pot iesi la pensie?
Scris de: Gavril Relu la data: 10/16/2011 11:03am
Gen:M
Data nasterii:16.02.1957
Stagiul de cotizare:42 de ani cu sporuri
Alte date:
Intrebare:Desi am dreptu la pensie nu mi se intocmeste dosarul,am 14 ani la grupa a a l a de munca subteran 100%..si 17 ani si 6 luni la grupa a ll a de munca 100%..ajutati-ma daca am dreptate si ce trebuie sa fac..? Va multumesc..
Re: Cand pot iesi la pensie?
Scris de: la pensie la data: 10/17/2011 2:16am
Modul in care prezentati datele nu ne-a convins ca aveti dreptate. In plus era bine s ane prezentati si cui v-ati adresat si motivatia respingerii cererii dv.
Actuala lege a pensiilor 263/2010 nu mai prevede obligativitatea angajatorului de a intocmi dosarul de pensionare ci aceasta obligativitate va revine dv iar angajatorii sunt obligati sa va elibereze actele necesare intocmirii dosarului.
Aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta daca stagiul dv de grupa I a fost echivalat cu conditii speciale iar din expresia “munca in subteran 100 %” nu rezulta cu certitudine acest lucru.
Conform legii actuale a pensiilor se incadreaza in conditii speciale locurile de munca din
-unitatile miniere daca s-a lucrat in subteran mai mult de 50 % din timpul normal de lucru, conform art 30 alin (1) litera a)
- activitatile si unitatile prevazute in anexele 2 si 3 din legea pensiilor 263/2010 conform art 30 alin (1) litera e) din aceiasi lege.
Daca aveti dreptate va puteti adresa urmatorilor:
-Pentru refuzul angajatorilor de a va elibera actele conform drepturilor dv va puteti adresa Tribunalului territorial.
- Pentru refuzul Casei de Pensii de a vi se primi dosarul de pensie, corect intocmit, va puteti adresa Comisiei Centrale de Contestatii organizata pe langa Casa Nationala de Pensii Publice (CNPP). Aceasta contestatia se depune la registratura Casei teritoriale de pensii de care apartine domiciliul dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1