Subiect "Nivel cotizare" Deschis de M. Alin la data: 10/17/2011 3:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Nivel cotizare
Scris de: M. Alin la data: 10/17/2011 3:53am
Gen:M
Data nasterii:15.03.1961
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
Situatie:armata (lunga) efectuata, facultate absolvita, angajat din 09.1991 - 03.2009,somer 03.2009-03.2010, actualmente fara serviciu, insa cotizant la fondul de pensii cu 222lei/luna!
Intrebare: Merita sa cotizez la fondul de pensii sau ar fi mai rentabil pt mine ca aceiasi suma sa o depun lunar la banca pe o perioada identica cu cea de cotizatie urmand a beneficia de ea+dobanda, la implinirea varstei de pensionare?
In varianta cu banca, ce s-ar intampla cu sumele cotizate pt pensie din 09.1991-10.2011?
Multumesc
R cand pot iesi la pensie
Scris de: C. Maria la data: 10/17/2011 9:16am
Gen:F
Data nasterii:16 nov.1956
Stagiul de cotizare:37 de ani(o9.12 2011)
Alte date:Angajat:09 12 1974:
01 06 1979-16 07 1979 desf .ctr munca conf.Art.9 alin.II/970(ptr. crestere copil )
Grupa a II de munca :09.12 1974-01 06 1979 si 16 07 1979-20 12 1991
Somaj 09 09 1997(prevederile Legii 1/91-DMPS Galati)pana in 21 02 1999
Actualmente: angajat
Intrebare:
la ce data ma incadrez sa pot iesi la pensie anticipat cat si pentru limita de varsta
Re: Nivel cotizare
Scris de: la pensie la data: 10/18/2011 2:46am
Pentru M. Alin
In privinta eficientei contractului de asigurare sociala concluzia nu o putem trage noi ci va dam elementele necesare ca sa o trageti dv.
Pentru contributia platita prin contract de asigurare sociala beneficiati de stagiu de cotizare pe perioada contractului si de punctaj proportional cu contributia platita care se cumuleaza la punctajul total realizat care contribuie la punctajul mediu al pensiei.
In privinta eficientei contributiei pe care o platiti la valoarea pensiei aceasta este foarte mica si este mult mai avantajoasa depunerea aceleiasi sume la banca.
In privinta stagiului de cotizare nu putem decat sa va prezentam prevederile actualei legi a pensiilor.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 15 martie 2026 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare.
La aceasta pensie se iau in calculul pensiei stagiile de cotizare (perioada lucrata, somajul si perioada contractului de asigurare sociala) si stagiile asimilate (stagiul militar si facultatea)
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani adica dupa 15 martie 2021 daca atunci aveti stagiul de cotizare de 35 ani fara a lua in calcul stagiile asimilate pentru stagiul militar si facultate.
Cum in prezent, fara stagiile asimilate, aveti cca 20 ani (17 ani si 6 luni lucrati, 1 an somaj si o perioada de maxim 1 an si 6 luni de cotract de asigurare sociala) puteti realiza conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala continuand sa cotizati inca 15 ani adica dupa ce aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta.
Speram ca in aceste conditii concluzia va fi usor de luat.
Re: Nivel cotizare
Scris de: la pensie la data: 10/18/2011 3:14am
Pentru C. Maria
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 16 iunie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 7 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 7 luni.
Pentru stagiul de 16 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 4 ani care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu perioada de somaj si realizati un stagiu de cotizare de 40 ani si 8 luni.
Stagiul de gr II a fost echivalat cu conditii deosebite si pentru un stagiu in conditii deosebite de 16 ani beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 3 ani si 6 luni conform careia aveti dreptul la iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 1 luna adica in 16 decembrie 2013.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, la varsta de 55 ani si 7 luni adica in 16 iunie 2012.
Re: Nivel cotizare
Scris de: M. Alin la data: 10/21/2011 2:37am
Gen:M
Data nasterii:15.03.1961
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Super raspuns, de nota 10+. Totusi avand in vedere ca luarea unei astfel de decizii implica corelarea a mai multor elemente inrudite, nu pot beneficia de o consiliere directa, contra cost? Daca da, rog a ma indruma.

Multumesc
Re: Nivel cotizare
Scris de: la pensie la data: 10/22/2011 3:21am
Ne pare rau ca nu va putem ajuta. Noi nu avem organizata o astfel de activitate contra cost.
Daca doriti si alte precizari nu ezitati si formulate-le aici pentruca suntem convisi ca prezinta interes si pentru altii.
Re: Nivel cotizare
Scris de: M. Alin la data: 10/27/2011 1:41pm
Gen:M
Data nasterii:15.03.1961
Stagiul de cotizare:352 luni
Alte date:
Intrebare:Daca reziliez contractul ce-l am cu Casa de Pensii, ce se intampla cu sumele cotizate pana acum? Se pierd; se recalculeaza pensia in 2025 (pt mine) cu suma depusa pana acum??
Re: Nivel cotizare
Scris de: la pensie la data: 10/31/2011 3:12am
Pentru M. Alin
Sumele pentru care s-a platit contributie pentru asigurare sociala in cadrul unui contract de asigurare sociala sunt valorificate la calcularea oricarui tip de pensie (invaliditate, pentru limita de varsta, anticipata sau anticipata partiala). Este bine ca daca doriti rezilierea contractului sa o faceti prin cerere pentru a evita calculul unor penalizari de intarziere a platii contributiei.
Re: Nivel cotizare
Scris de: M. Alin la data: 10/31/2011 5:41am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Nu. Cred ca nu m-am exprimat bine si nu inteleg raspunsul Dvs., reformulez intrebarea:
armata lunga, facultate, angajat din 1991-2010, somer din 2010-2011, actualmente cotizez 222lei prin contract benevol la fondul de pensii de stat si mai am 15 ani pana la varsta de pensionare.Banii retinuti pe statele de plata pt pensie (perioada 1991-2010), care reprezinta "grosul" pensiei, ce se intampla cu ei in momentul in care eu voi rezilia actualul contract cu casa de pensii? Se pierd?
Re: Nivel cotizare
Scris de: la pensie la data: 11/01/2011 3:29am
Cred ca motivul pentru care nu ati inteles raspunsul este ca dv aveti putine cunostinte privind sistemul de pensii iar noi nestiind aceasta nu am dat un raspuns pe intelesul dv. Vom incerca acum sa ne facem intelesi.
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 15 martie 2026 la varsta standard de pensionare de 65 ani cu stagiul complet de cotizare de 35 ani daca au stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Deci pentru a primi pensie pentru limita de varsta la data de mai sus este suficient sa aveti stagiul de cotizare de 15 ani. Situatia stagiului dv de cotizare este prezentata confuz. Aceasta trebuia prezentata pentru toate perioadele : stagiul militar, facultate, perioada lucrata, somaj in ani/ luni si eventual zile.
Deoarece pentru pensia pentru limita de varsta sunt luate in calcul toate perioadele enumerate mai sus (in plus perioada in care platiti contributie pe contract de asigurare sociala) dv depasiti stagiul minim de 15 ani si indiferent ce veti face in continuare veti primi o pensie la varsta de 65 ani calculata in functie de perioada lucrata, salariul avut si de stagiile asimilate.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala diminuata la varsta de 60 ani adica in 15 martie 2021 daca atunci aveti stagiul de cotizare de 35 ani. Dar la stagiul de cotizare pentru aceasta pensie nu se iau in calcul stagiile asimilate pentru stagiul militar si facultate ci numai perioada lucrata, somajul si perioada cu contract de asigurare sociala. Avand in vedere ca in prezent fara stagiile asimilate aveti cca 20 ani se stagiu de cotizare iar pana in 2021 mai sunt mai putin de 10 ani continuind sa platiti contributie pe contract de asigurare sociala nu veti reusi sa aveti stagiul necesar pentru obtinerea pensiei anticipate partiale.
Sumele platite in cadrrul contractului de asigurare contribuie si la cuantumul pensiei dar cu o suma mai mica decat cea pe care ati obtine-o daca ati depune contributia la banca.
Re: Nivel cotizare
Scris de: M. Alin la data: 11/01/2011 4:17am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Multumesc pt raspuns. E adevarat ca nu am cunostinte in domeniul pensiilor, unul dintre motive fiind ca nu-mi imaginam sa ajung sa aprofundez subiectul atat de repede. In orice caz, voi adauga pe forum evolutia mea in continuare (din punct de vedere al pensiilor)
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1