Subiect "pensie la limita de varsta" Deschis de Eugenia Raducu la data: 10/17/2011 9:13am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie la limita de varsta
Scris de: Eugenia Raducu la data: 10/17/2011 9:13am
Gen:F
Data nasterii:08/10/1952
Stagiul de cotizare:34
Alte date:profesor I,Gradul I
Intrebare:Daca pot sa ies la pensie la limita de varsta in data de 8 ianuarie 2012, fara a mai duce anul scolar pana la capat.Ce trebuie sa fac sa ies la acea data.
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 10/18/2011 5:59am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, in 08 ianuarie 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 3 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 6 luni.
Deoarece actuala lege a pensiilor nu mai acorda reducerea varstei de pensionare pentru cadrele didactice pentru depunerea dosarului de pensie nu se mai pune conditia ca acesta sa fie depus dupa incheierea anului scolar si deci aveti dreptul sa depuneti dosarul de pensie pentru limita de varsta incepand cu 08 ianuarie 2012.
Problema dv trebuie discutata cu angajatorul si eventual cu inspectoratul scolar deoarece legea 1/2011 “Legea educatiei nationale” la art 284 alin (1) prevede dreptul de pensionare la varsta standard de pensionare si conditioneaza pensionarea la incheierea anului scolar numai pentru “Personalul didactic, de conducere, de indrumare si de control” care se poate pensiona in timpul anului scolar numai cu aprobarea consiliului de administratie al unitatii de invatamant, respective inspectoratul scolar”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1