Subiect "Corectura" Deschis de Cristina Cudin la data: 10/18/2011 3:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Corectura
Scris de: Cristina Cudin la data: 10/18/2011 3:48am
Gen:F
Data nasterii:25.12.1955
Stagiul de cotizare:36 ani, 8 luni
Alte date:
Intrebare: La mesajul anterior semant Cristina Cudinc am gresit numele. Numele corect este Cristina Cudin. Cer scuze.
Re: Corectura
Scris de: la pensie la data: 10/19/2011 3:04am
Raspunsul dat la intrebarea de mai jos nu a fost dat de noi ci de domnul Carp Mircea care este un cititor frecvent al site-ului nostru si nu a facut decat sa repete prevederile actualei legi a pensiilor 263/2010 si a normelor de aplicare ale acestei legi fara a face explicarea acestor prevederi asa cum doreati dv.
In prevederile legale se utilizeaza expresia “Persoanele care au realizat un stagiu de cotizare in conditii de handicap presxistent calitatii de asigurat”.
Noi interpretam ca in spiritual legii aceasta inseamna “Persoanele care au realizat ca sigurat un stagiu de cotizare in conditii de handicap” iar functionara de la Casa de Pensii a interpretat aceasta prevedere inseamna “Persoanele care au realizat un stagiu de cotizare in conditii de handicap preexistent calitatii de angajat”
Noi consideram in continuare ca interpretarea noastra este corecta si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta daca aveti lucrat cu contract de munca un stagiu de cotizare de 20 ani, 2 luni si 20 zile.
Pentru a vedea care interpretare este corecta noi credem ca este bine sa adresati o contestatie la Comisia Centrala de Contestatii care este organizata pe langa Casa Nationala de Pensii Publice. Contestatia o depuneti la registratura casei de pensii de care apartineti.
Daca nu va deranjaza va rugam sa ne comunicati si noua pe site raspunsul pe care il veti primi de la aceasta comisie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1