Subiect "spor vech.in cooperatie" Deschis de C.MERY la data: 10/18/2011 6:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
spor vech.in cooperatie
Scris de: C.MERY la data: 10/18/2011 6:17am
Gen:F.
Data nasterii:1957
Stagiul de cotizare:39 ani
Alte date:
Intrebare: va rog sa-mi spuneti, daca persoanele care au lucrat in cooperatie in perioada 1972-1995 au beneficiat de spor de vechime in munca ca cei din celelalte sectoare de activitate, si daca somajul din perioada 1993-1995 se trece in calcul pensie ca "perioada in care nu ati lucrat" Multumesc.
Re: spor vech.in cooperatie
Scris de: la pensie la data: 10/19/2011 9:08am
Dupa cate stim noi lucratorii din cooperatie nu au avut sistem propriu de pensii si deci facand parte din sistemul public de pensii li se aplica legislatia sistemului public de pensii.
Conform legislatiei din sistemul public de pensii persoanelor care au lucrat in perioada precizata de dv vor primi spor de vechime astfel :
In perioada 01 martie 1970 1 aprilie 1992 li se acorda automt un spor de vechime asa cum explicam noi pe forum la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Dupa 01 aprilie 1992 sporul de vechime trebuia inclus in salariul tarifar inscris in carnetul de munca. Daca dupa aceasta data ati primit spor de vechime care nu a fost inclus in salariul inscris in carnetul de munca atunci pentru luarea in calcul a acestor sporuri trebuie sa prezentati adeverinta de la angajator cu aceste sporuri.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1