Subiect "la pensie" Deschis de Tit constantin la data: 10/18/2011 6:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
la pensie
Scris de: Tit constantin la data: 10/18/2011 6:54am
Gen:
Data nasterii: 26-05-1953
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:
Intrebare:Am lucrat 20 de ani in gr a 2 a si
7 ani in gr a 1 a
As dori sa stiu care ar fi virsta de pensionare in contextul noii legi a pensiei ( fata de calculul facut de dvs anterior am intrat in posesia a inca 3 ani de gr a 2 a deci asa cum am scris acum am 20 de ani de gr a 2 a si 7 de a 1 a ) Mentionez ca in adeverintele obtinute de la locurile de munca nu este facuta specificatia conditiilor speciale si deosebite in perioadele lucrate ci doar procentul de 100/100 lucrat in aceste grupe desi locurile mele de munca unde am lucrat se regasesc atit in legea 226/2006 anexa 2 pct 23 si 24 cit si-n legea 263/2010 aceleasi paragrafe pt gr 1 de munca
Daca aceste specificatii nu se regasesc in adeverinte cum se v-a lua in calcul cind voi depune dosarul ???
Ori i-mi trebuiesc alte adeverinte cu aceste specificatii exprese pt fiecare perioada lucrata in parte ??? Va multumesc anticipat....
Re: la pensie
Scris de: la pensie la data: 10/19/2011 3:52am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in gr de munca, in 26 mai 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupele I si II au fost pana in 1 aprilie 2001.
Dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele conditii speciale sau conditii deosebite iar stagiile in gr II au fost echivalate cu conditii deosebite, prevazute in legea unitara a pensiilor 263/2010. Grupa cu care a fost echivalat stagiul dv de gr I il puteti afla la unitatea la care ati lucrat acest stagiu sau analizand anexele 2 si 3 de la legea pensiilor 263/2010.
Adeverinta pe care o aveti pentru stagiul in gr I pentru a fi echivalat cu conditii speciale trebuie sa specifice incadrarea in anexele legii 226/2006 sau a legii 263/2010 dar atentie locul dv de munca trebuie sa se incadreze nu numai in anexa 2 la legea 226/2006 ci si in anexa 1 a aceleiasi legi la punctele 2 si 36.
Pentru stagiul de 7 ani in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 3 ani si 6 luni iar pentru stagiul de 20 ani in gr II de un spor de vechime de 5 ani care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 43 ani si 6 luni.
In functie de cum a fost echivalat stagiul dv de gr I exista doua variante de pensionare:
1. Daca locul dv de munca de gr I a fost echivalat cu “conditii speciale” pentru un stagiu de 7 ani in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani si 6 luni iar pentru stagiul de 20 ani in gr II echivalat cu conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 4 ani si 6 luni.
Cumuland cele doua reduceri ale varstei de pensionare realizati o reducere totala de 8 ani si iesirea imediata la pensie pentru limita de varsta.
2.Daca locurile dv de munca de gr I si II au fost echivalate cu conditii deosebite realizati un stagiu in aceasta grupa de 27 ani pentru care aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 6 ani si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani adica in 26 mai 2012.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1