Subiect "reducere varsta de pensionare" Deschis de Petre Dobritescu la data: 10/19/2011 4:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reducere varsta de pensionare
Scris de: Petre Dobritescu la data: 10/19/2011 4:12am
Gen:b
Data nasterii:18.02.1951
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:Studii sup. :Fac. subingineri
Stagiul militar 1 an si 4 luni
In perioada 10.09.1976 - 31.12.1989 am fost incadrat in grupa a II-a de munca in procent de 70 % si in perioada
01.03.1990 - 01.12.2000 am fost incadrat in grupa a I-a de munca in procent de 50 % .
Intrebare: La ce data pot sa ies la pensie ?
Re: reducere varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 10/20/2011 8:01am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca, in 18 februarie 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupele I si II au fost pana in 1 aprilie 2001.
Dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele conditii speciale sau conditii deosebite iar stagiile in gr II au fost echivalate cu conditii deosebite, prevazute in legea unitara a pensiilor 263/2010. Grupa cu care a fost echivalat stagiul dv de gr I il puteti afla la unitatea la care ati lucrat acest stagiu sau analizand anexele 2 si 3 de la legea pensiilor 263/2010.
Noi va vom face calculul pentru echivalarea stagiului de cotizare de gr I cu conditii deosebite aceasta fiind varianta probabila. Daca stagiul de gr I a fost echivalat cu conditii speciale atunci reveniti si va vom reface calculul.
Pentru stagiul de 10 ani in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 10 ani iar pentru stagiul de 14 ani in gr II de ani (completat cu 8 luni neutilizate la gr I) un spor de vechime de 3 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile asimilate pentru facultate si stagiul militar.
Daca locurile dv de munca de gr I si II au fost echivalate cu conditii deosebite realizati un stagiu in aceasta grupa de 14 ani si 8 luni (lund in calcul procentele lucrate in grupele de munca) pentru care aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani adica in 18 februarie 2013.
Avand stagiul de cotizare mai mare de 43 ani (luand in calcul sporul de vechime pentru stagiile in grupele de munca dar fara a lua in calcul stagiile asimilate pentru facultate si stagiul militar) aveati dreptul la pensie anticipata, nediminuata, de la varsta de 60 ani adica din 18 februarie 2011.
Re: reducere varsta de pensionare
Scris de: Petre Dobritescu la data: 10/20/2011 3:39pm
la pensie :
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca, in 18 februarie 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani.
Grupele I si II au fost pana in 1 aprilie 2001.
Dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele conditii speciale sau conditii deosebite iar stagiile in gr II au fost echivalate cu conditii deosebite, prevazute in legea unitara a pensiilor 263/2010. Grupa cu care a fost echivalat stagiul dv de gr I il puteti afla la unitatea la care ati lucrat acest stagiu sau analizand anexele 2 si 3 de la legea pensiilor 263/2010.
Noi va vom face calculul pentru echivalarea stagiului de cotizare de gr I cu conditii deosebite aceasta fiind varianta probabila. Daca stagiul de gr I a fost echivalat cu conditii speciale atunci reveniti si va vom reface calculul.
Pentru stagiul de 10 ani in grupa I beneficiati de un spor de vechime de 10 ani iar pentru stagiul de 14 ani in gr II de ani (completat cu 8 luni neutilizate la gr I) un spor de vechime de 3 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile asimilate pentru facultate si stagiul militar.
Daca locurile dv de munca de gr I si II au fost echivalate cu conditii deosebite realizati un stagiu in aceasta grupa de 14 ani si 8 luni (lund in calcul procentele lucrate in grupele de munca) pentru care aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 3 ani si iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani adica in 18 februarie 2013.
Avand stagiul de cotizare mai mare de 43 ani (luand in calcul sporul de vechime pentru stagiile in grupele de munca dar fara a lua in calcul stagiile asimilate pentru facultate si stagiul militar) aveati dreptul la pensie anticipata, nediminuata, de la varsta de 60 ani adica din 18 februarie 2011.


Am cateva nelamuriri.
1. Ati apreciat corect echivaland grupa I cu grupa de conditii deosebite.
2. Nu inteleg de ce pentru 10 ani in grupa I (cu procent de 50% lucrat) beneficiez de un spor de vechime de 10 ani.
3. Cand se calculeaza sporul de vechime nu se au in vedere si procentele cu care am lucrat in cele doua grupe (50% pentru grupa I si 70% pentru grupa II)?
4. Daca as iesi la pensie anticipat, atunci cand voi implini 62 de ani voi putea iesi la pensie pentru limita de varsta sau trebuie sa raman in pensie anticipata pana la varsta de 65 de ani?
5. Ce drepturi se pierd la pensionarea anticipata fata de pensionarea la limita de varsta?
Re: reducere varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 10/21/2011 6:28am
2 si 3. Procentul in care a fost lucrat stagiul de cotizare in grupele I si II nu se ia in calculul sporului de vecghime in schimb luandu-se in calcul la reducerea varstei de pensionare.
4. Pensia anticipata se transforma, din oficiu (fara cerere), in pensie pentru limita de varsta atunci cand aveti acest drept adica la varsta de 62 ani adica in 18 februarie 2013.
5. La pensie anticipata comprativ cu pensia pentru limita de varsta pierdeti urmatoarele drepturi :
- de a lucra si cumula pensia cu salariu.
- de a se lua in calcul punctajului pensile stagiile asimilate cum sunt: perioada studiilor universitare, perioada stagiului militar si perioada pensiei de invaliditate.
Restul diferentelor sunt nesemnificative.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1