Subiect "sporul de noapte,ma poate ajuta?" Deschis de C.Adina la data: 10/19/2011 7:43am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
sporul de noapte,ma poate ajuta?
Scris de: C.Adina la data: 10/19/2011 7:43am
Gen:F
Data nasterii:16.nov.1956
Stagiul de cotizare:37ani
Alte date:gr.2-17ani
Intrebare:din 1999 lucrez schimb de noapte,pana in prezent, pentru dosarul de pensie este nevoie sa obtin o adeverinta ?si daca ma avantajeaja la calculul pensiei faptul ca am lucrat 12ani schimb de noapte.
Va multumesc din tot sufletul! Felicitari pentru initiativa.
Re: sporul de noapte,ma poate ajuta?
Scris de: la pensie la data: 10/20/2011 8:23am
fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 16 iunie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 7 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 7 luni.
Pentru stagiul de 17 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 4 ani si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare de 41 ani si 3 luni.
Stagiul de gr II a fost echivalat cu conditii deosebite si pentru un stagiu in conditii deosebite de 17 ani beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 3 ani si 6 luni conform careia aveti dreptul la iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 1 luna adica in 16 decembrie 2013.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, la varsta de 55 ani si 7 luni adica in 16 iunie 2012.
Daca ati lucrat in schimb (uri) de noapte aveti dreptul la un spor de noapte care se aplica salariului si contribuie la majorarea punctajului pensiei similar cu sporul de vechime. Va trebuie adeverinta pentru sporul de noapte numai pana in martie 2001 deoarece dupa 01 aprilie 2001 sumele pentru care ati platit CAS (inclusiv pentru sporul de noapte) se afla inregistrate in arhiva Casei de Pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1