Subiect "Modificare pensie" Deschis de Viorica la data: 10/19/2011 8:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Modificare pensie
Scris de: Viorica la data: 10/19/2011 8:04am
Gen:F
Data nasterii:01.06.1949
Stagiul de cotizare:42 ani 3 luni 9 zile
Alte date:M-am pensionat la limita de varsta la data de 31.10.2008. Pensia este de 1145 lei din care se trage CAS si impozit, raman drepturi 1069 lei.
La 01.11.2008 am redeschis contract de munca si am continuat sa muncesc in paralel, pana la 29.04.2011, cu un salariu de baza de 2000 lei.
La 03.05.2011 am depus cerere de recalculare a pensiei. Azi am primit decizia, iar pensia recalculata este de 1184 lei. Adica 39 lei in plus pentru 2ani3luni17zile!!!!

Intrebare:
1. Prima data am depus cererea la 1 noiembrie, pensia a venit calculata cu 1 decembrie. Acum am depus la inceput de mai, se calculeaza de la 1 iunie. Intotdeauna se fura o luna?
2. Cam cat se acorda in plus la recalculare, daca s-au muncit peste 2 ani si s-a cotizat la stat? Doar 39 lei? In ce lume traim?
3. Ce ma sfatuiti sa fac?
Multumesc mult!
Re: Modificare pensie
Scris de: la pensie la data: 10/20/2011 9:34am
1. Pentru o analiza concreta ar trebui sa luam in calcul mai multe date si anume :
- Conform carei legi a pensiilor a fost calculata pensia.
- Data depunerii cererii (aceasta este data)
- Data precizata in cerere pentru acordarea pensiei (aceasta poate sa difere de prima)
- Data cu care a intrat in plata pensia, aceasta este consemnata in decizia de pensionare
- Data in care ati primit prima pensie.
Daca analizam decalajul intre ultimile doua date adica aceia de intrare in plata a pensiei (recalculate) si a primirii primei pensii recalculate decalajul de o luna intre cele doua date nu poate fi calificat ca furt.
Pentru a va explica aceasta situatia sa luam ca exemplu o pensie care intra in plata in 15 mai. Aceasta pensie nu putea fi platita in luna mai pentruca in acea luna sunt platite numai pensile intrate in plata inainte de data de 01 mai. Deci aceasta pensie va fi platita incepand cu luna iunie. Nu este furt si pentru fatul ca suma platita in luna iunie trebuie sa contina si drepturile pe jumatate de luna din luna mai.
2 Recalcularea punctajului pensiei se face in functie de : suma pentru care s-a platit contributie de asigurare sociala (CAS), perioada cotizata, stagiul complet de cotizare al pensionarului (dv aveti 26 ani si 2 luni).
Verificarea calculului poate fi facuta de dv cu programul de calcul de pe site-ul nostru introducand in program sumele brute pentru care ati platit CAS.
Noi am facut un calcul estimativ pentru suma de 2000 lei pe perioada precizata si a rezultat o crestere a punctajului mediu al pensiei cu 0,1 puncte ceiace corespunde unei cresteri a pensiei cu 73 lei.
3 Daca aveti argumente cu care sa demonstrati ca recalcularea a fost gresita puteti sa depuneti o contestatie la Comisia Centrala de Contestatii. Contestatia se depune la Casa de pensii de care apartineti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1