Subiect "Cumul venit carte munca si adeverinta alt loc de munca" Deschis de DaniS la data: 10/20/2011 8:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cumul venit carte munca si adeverinta alt loc de munca
Scris de: DaniS la data: 10/20/2011 8:15am
Gen:M
Data nasterii:13.06.1944
Stagiul de cotizare:39 ani 1 luni 22 zile
Alte date:inceput munca 01.06.1962; sf munca -pensionare=30.08.2001
Intrebare:unde trec veniturile lunare de pe adeverinta? De ce nu coincid punctajele lunare calculate cu prg dvs si cel listat de la Casa de pensii, la mai multe luni, desi datele sunt identice? cum calculez punctajul lunar in primul an de activitate? Apoi al doilea, al treilea...Cumulez?...Ca sa pot sa ma lamuresc...de ce apar diferente. Poate gresesc eu. Sau poate a gresit Casa de Pensii. Multumesc
Re: Cumul venit carte munca si adeverinta alt loc de munca
Scris de: la pensie la data: 10/21/2011 4:39am
Veniturile lunare de pe adeverinte le treceti in coloanele indicate de noi adica
-salariul la locul de munca de baza il treceti in coloana salariu tarifar.
- sporurile de la locul de munca de baza le treceti in coloana “Sporuri” “%” pe cele exprimate in % si la “Sporuri” “fixe” pe cele exprimate in lei.
- Sumele totale obtinute la al doilea loc de munca le treceti in coloana “Sporuri” “fixe” cumulate cu cele obtinute la locul de munca de baza.
Am observat ca dv ati trecut sporul de vechime obtinut intre ianuarie 1970 – martie 1992 in coloana sporuri fixe transformat din % in lei, probabil ati luat aceste sume din buletinul de calcul primit de la casa de pensii. Nu este gresita aceasta procedura daca nu ati fi completat in unele luni din aceasta perioada cifra 1.
Diferentele intre punctajele anuale din programul nostru si cele calculate de Casa de Pensii este aceia ca cele calculate de programul nostru sunt majorate cu procentele prevazute in art 165 alin (1) din legea 19/2000 sau art 168 ali (1) din legea 263/2010.
Casa de Pensii calculeaza si specifica separat aceste majorari.
Punctele anuale in programul nostru le gasiti apasand pe butonul “Datele introduse” care se gaseste pe oricare pagina anuala de date.
Daca vreti sa verificati corectitudinea celor doua calcule, al casei de pensii si al nostru procedati astfel :
- Verificati ca sumele introduse in calcul sa fie aceleasi.
- Majorati punctajele anuale, din lista primita de la casa de pensii, cu 16 % (inmultind cu 1,16) in anii 1967 -1972 sau cu 13 % (inmultind cu 1,13) in anii 1973 -1977, rezultatul obtinut trebuie sa corespunda cu punctajele anuale gasite pe site-ul nostrum.
Re: Cumul venit carte munca si adeverinta alt loc de munca
Scris de: Spiridon Daniela la data: 10/24/2011 9:41am
la pensie :
Veniturile lunare de pe adeverinte le treceti in coloanele indicate de noi adica
-salariul la locul de munca de baza il treceti in coloana salariu tarifar.
- sporurile de la locul de munca de baza le treceti in coloana “Sporuri” “%” pe cele exprimate in % si la “Sporuri” “fixe” pe cele exprimate in lei.
- Sumele totale obtinute la al doilea loc de munca le treceti in coloana “Sporuri” “fixe” cumulate cu cele obtinute la locul de munca de baza.
Am observat ca dv ati trecut sporul de vechime obtinut intre ianuarie 1970 – martie 1992 in coloana sporuri fixe transformat din % in lei, probabil ati luat aceste sume din buletinul de calcul primit de la casa de pensii. Nu este gresita aceasta procedura daca nu ati fi completat in unele luni din aceasta perioada cifra 1.
Diferentele intre punctajele anuale din programul nostru si cele calculate de Casa de Pensii este aceia ca cele calculate de programul nostru sunt majorate cu procentele prevazute in art 165 alin (1) din legea 19/2000 sau art 168 ali (1) din legea 263/2010.
Casa de Pensii calculeaza si specifica separat aceste majorari.
Punctele anuale in programul nostru le gasiti apasand pe butonul “Datele introduse” care se gaseste pe oricare pagina anuala de date.
Daca vreti sa verificati corectitudinea celor doua calcule, al casei de pensii si al nostru procedati astfel :
- Verificati ca sumele introduse in calcul sa fie aceleasi.
- Majorati punctajele anuale, din lista primita de la casa de pensii, cu 16 % (inmultind cu 1,16) in anii 1967 -1972 sau cu 13 % (inmultind cu 1,13) in anii 1973 -1977, rezultatul obtinut trebuie sa corespunda cu punctajele anuale gasite pe site-ul nostrum.


Multumesc foarte mult pentru raspuns si promptitudine. Am sa refac calcul, ca si cheie de control.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1