Subiect "iesirea la pensie" Deschis de ARSENE STELA la data: 10/20/2011 12:00pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
iesirea la pensie
Scris de: ARSENE STELA la data: 10/20/2011 12:00pm
Gen:feminin
Data nasterii:07.04.1956
Stagiul de cotizare:35 ani si 4 luni
Alte date:
Intrebare:As dori sa stiu cand pot iesi la pensie si care este penalizarea.Am fost trimisa in somaj cu luna noiembrie 2011.Este mai rentabil sa stau intai in somaj sau sa ies la pensie anticipata.
Va multumesc.
Arsene
Re: iesirea la pensie
Scris de: la pensie la data: 10/21/2011 5:24am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 07 septembrie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 5 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 5 luni.
Din 07 septembrie 2011 aveti dreptul sa va pensionati cu pensie anticipata partiala, diminuata cu o diminuare care depinde de numarul de luni de anticipare. Astfel daca va pensionati cu pensie anticipata partiala incepand cu 07 noiembrie 2011 anticiparea va fi de 58 luni iar diminuarea va fi de 43,50 %.
In privinta rentabilitatii nu putem sa ne pronuntam pentruca nu cunoastem nici indemnizatia si nici pensia anticipata partiala care urmeaza sa le primiti sau daca angajatorul va acorda si alte avantaje daca acceptati pensionarea.
Ceiace va putem spune este ca daca acceptati sa intrati in somaj dupa perioada de somaj pensia anticipata partiala va fi mai mare deoarece diminuarea va fi mai mica (exemplu in 07 noiembrie 2012 diminuarea va fi de 34,50 %) iar in calculul pensiei va fi introdusa si perioada de somaj similar unei persoane care pe acea perioada a avut salariu egal cu indemnizatia dv de somaj.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1