Subiect "stabilire pensie" Deschis de Gabriela M la data: 10/23/2011 3:47pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
stabilire pensie
Scris de: Gabriela M la data: 10/23/2011 3:47pm
Gen: F
Data nasterii: 16/12/1977
Stagiul de cotizare: 15 ani (din care 4 ani studii universitare, 1 an 9 luni CIC - concediu ingrijire copil, in derulare)
Alte date:
Intrebare:

Prin amabilitatea dvs va rog sa imi oferiti urmatoarele lamuriri, cu privire la stabilirea pensiei de invaliditate pentru invaliditate gradul II:
1. care este punctajul luat in calcul pentru perioada concediului de ingrijire copil;
2. daca la stabilirea pensiei de invaliditate gradul II se ia calcul stagiu potential pentru perioada viitoare ramasa pana la implinirea varstei de pensionare,

Va multumesc anticipat pentru informatiile dvs care mi-ar fi de mare folos in acest moment.
Re: stabilire pensie
Scris de: la pensie la data: 10/24/2011 8:46am
1.Conform art 97 alin (1) litera b) din legea pensiilor 263/2010 persoanele care se incadreaza in art 49 alin (1) litera f) din aceiasi lege (ingrijire copil pana la 2 ani) in cazul pensiei de invaliditate (si a pensiei pentru limita de varsta) se ia in calcul 25 % din salariul mediu brut lunar din acea perioada.
Salariile medii brute lunare anuntate de Institutul National de Statistica le gasiti pe site-ul nostru la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/salariul-mediu-pe-tara.php
2.Prin decizia de pensie de invaliditate de gr II vi se acorda un stagiu potential ca diferenta intre stagiul de cotizare realizat la data pensionarii (inclus si stagiile assimilate pentru studii universitare si concediu medical) si stagiul complet de cotizare. Stagiul dv complet de cotizare este de 35 ani.
Pentru stagiul potential acordat prin decizia de pensionare de invaliditate de gr II vi se acorda un punctaj lunar de 0,55 puncte conform art 98 alin (1) litera b) din legea pensiilor 263/2010.
Re: stabilire pensie
Scris de: Gabriela M la data: 10/25/2011 3:27am
Gen: F
Data nasterii: 16/12/1977
Stagiul de cotizare: 15 ani
Alte date:
Intrebare:

Va multumesc mult pentru raspunsul dvs prompt si dat cu mult profesionalism.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1