Subiect "Acordare pensie" Deschis de Iordache Gheorghe la data: 10/24/2011 1:39am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Acordare pensie
Scris de: Iordache Gheorghe la data: 10/24/2011 1:39am
Gen:M
Data nasterii:02.04.1949
Stagiul de cotizare:peste 35 de ani
Alte date:
Intrebare: Am depus dosarul de pensionare pentru limita de varsta pe data de 12 iulie anul curent.Dosarul a fost verificat de juristul casei de pensii si totul a fost OK. Nici pana astazi nu a sosit decizia de pensionare. In tot acest timp am lucrat si am luat salariu normal (sunt functionar public). Intrebare: Daca banii de pensie vor veni incepand cu data depunerii dosarului dau salariul inapoi? sau fac cunoscut casei ca am luat salariu si renunt la pensie pe perioada cuprinsa intre data depunerii dosarului si data sosirii deciziei? Va multumesc frumos pentru ajutor.
Re: Acordare pensie
Scris de: la pensie la data: 10/25/2011 2:25am
In sistemul bugetar limitarea cumularii pensiei cu salariu este facuta de legea 329/2009 pentru pensii mai mici decat salariul mediu brut avut in vedere la fundamentarea bugetului de asigurari sociale (in anul 2011 acesta este de 2022 lei)
Deci dv neprimind inca decizia de pensionare nu stiti daca aveti pensia neta (dupa impozitare) mai mica decat 2022 lei pentru a avea dreptul sa cumulati pensia cu salariul conform legii 329/2009.
Deci opinia noastra este ca la primirea deciziei de pensionare sa anuntati angajatorul precum si cuantumul pensiei si acesta va va da indrumarile necesare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1