Subiect "spor de vechime" Deschis de Coca la data: 10/24/2011 4:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
spor de vechime
Scris de: Coca la data: 10/24/2011 4:01am
Gen:F
Data nasterii:02.01.1955
Stagiul de cotizare:31 ani
Alte date:
Intrebare:Am iesit la pensie anticipata partial in 2010,
iar sporul de vechime mi-a fost calculat doar pana in 1992,
desi am vechime neintrerupa pentru intreaga perioada.Mi se cer adeverinte de la angajator,dar firmele(au fost private)nu mai exista...Va rog,ma puteti sfatui ce sa fac?...Mentionez ca sunt in litigiu cu CNPAS...din aprilie 2010,am facut contestatie la tribunal,acum sunt in apel.
Re: spor de vechime
Scris de: la pensie la data: 10/25/2011 3:13am
Ne pare rau dar opinia noastra este ca nu veti avea castig de cauza.
Situatia sporului de vechime este urmatoarea :
Sporul de vechime a fost acordat din cu 01 martie 1970 ca spor de vechime neintrerupta care se pierdea la plecarea prin demisie dupa care se relua calculul vechimii neintrerupte de la zero.
Mai tarziu a fost modificata regula de aplicare a sporului de vechime care a fost acordat pentru intreaga vechime pana la 31 martie 1992 cand s-a emis o reglementare care cerea functionarilor de la carnetele de munca sa include toate sporurile in salariul inscris in carnetul de munca.
Faptul ca inainte de 01 aprilie 1992 nu a fost aplicata o regula unitara privind sporul de vechime a facut legiuitorul sa prevada reconstituirea sporului de vechime. Daca dupa aprilie 1992 nu v-a fost inclus sporul de vechime in salariul inscris in carnetul de munca este o gresala a functionarului de la carnetele de munca si aceasta gresala nu poate fi indreptata decat prin o adeverinta de la angajator in care sa se consemneze ce spor de vechime ati avut si pe ce perioada pana la includerea lui in salariu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1