Subiect "PENSIE" Deschis de CONSTANTIN IONICA la data: 10/25/2011 5:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PENSIE
Scris de: CONSTANTIN IONICA la data: 10/25/2011 5:30am
Gen:FEMININ
Data nasterii:27/10/1962
Stagiul de cotizare: 12 ANI LA GRUPA A DOUA,2ANI SI 6LUNI DE ORDONANTA SI 9 LUNI DE SOMAJ SI AMDAT NASTERE SI IAM CRESCUT LA 5 COPII.
Alte date:AN PREZENT MUNCESC INTRO FABRICA DE TAMPLARIE DE 5 ANI
Intrebare:LA CATI AN AS PUTEA ESI LA PENSIE ANTICIPAT
Re: PENSIE
Scris de: la pensie la data: 10/26/2011 7:32am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 27 februarie 2025 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 4 luni si stagiul complet de cotizare de 32 ani si 10 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Situatia stagiului dv nu este clara
Pentru stagiul de 12 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 3 ani care se adauga la stagiul de cotizare. La stagiul de cotizare se mai adauga si perioada de somaj. Nu este clar cum se ia in calculul stagiului de cotizare pe perioada numita de dv “de ordonanta” deoarece modul de calcul depinde daca in aceasta perioada ati beneficiat de salarii compensatorii si cum a fost platit CAS pentru aceste salarii. Aceste detalii le puteti afla de la intrepriderea de la care ati iesit cu ordonanta sau de la Casa de Pensii daca aceasta perioada a fost dupa aprilie 2001, cerand situatia stagiului de cotizare..
Pentru nasterea si cresterea unui anumit numar de copii actuala lege a pensiilor nu acorda niciun avantaj.
Stagiul de gr II a fost echivalat cu conditii deosebite si pentru un stagiu in conditii deosebite de 12 ani beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni conform careia aveti dreptul la iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 10 luni adica in 22 august 2022 daca atunci aveti stagiul de cotizare de 32 ani si 10 luni.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu maxim 22,50 % la varsta de 57 ani si 4 luni adica in 27 februarie 2020 daca atunci aveti stagiul de cotizare de 32 ani si 10 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1