Subiect "Stagiu de cotizare" Deschis de Ioana Popa la data: 10/25/2011 11:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Stagiu de cotizare
Scris de: Ioana Popa la data: 10/25/2011 11:58am
Gen:Feminin
Data nasterii:21 octombrie 1956
Stagiul de cotizare:33 (din care 13 Grupa a II-a)
Alte date: Din 2003 mai am o conventie civila cu jumatate de norma (4 ore) la alta societate.
Intrebare: Cand pot sa ies la pensie anticipata nediminuata sau diminuata si cu cat? Va multumesc anticipat!
Re: Stagiu de cotizare
Scris de: la pensie la data: 10/26/2011 8:12am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 21 mai 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 7 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 7 luni.
Pentru stagiul de 13 ani lucrati in grupa II si conditii deosebite beneficiati de un spor de vechime de 3 ani si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare de 36 ani si 3 luni.
Daca in perioada in care ati lucrat cu conventie civila ati lucrat si cu norma intreaga la alta intrepindere atunci perioada lucrata cu conventie civila nu se ia in calculul stagiului de cotizare ci numai in calculul punctajului pensiei.
Stagiul de gr II a fost echivalat cu conditii deosebite si pentru un stagiu in conditii deosebite de 13 ani beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni conform careia aveti dreptul la iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 1 luna adica in 21 noiembrie 2014.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 22,50 %, la varsta de 55 ani si 7 luni adica in 21 mai 2012 sau pensie anticipata, nediminuata, dupa aceasta data atunci cand realizati stagiul de cotizare de 38 ani si 7 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1