Subiect "pensia limita de varsta" Deschis de dinu la data: 10/28/2011 9:37am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia limita de varsta
Scris de: dinu la data: 10/28/2011 9:37am
Gen:m
Data nasterii:20.07.1967
Stagiul de cotizare:din aug.1990-prezent,21 de ani
Alte date:gr.1- militar
Intrebare:Buna ziua,am 21 de ani vechime ca subofiter in politie adica din anul 1990 pana in prezent si in continuare,mai am armata ca militar in termen de 1 an si 4 luni executata inainte de 1990 si tot inainte de 1990 sc.militara de subofiteri cu perioada de 2ani,adica ar fi o vechime de 24 ani si 4 luni,vreau sa stiu ce reducere am la varsta de pensioanare pt limita de varsta incluzand aici cei 21 de ani ca si subofter,cea de 1 an si 4 luni ca militar in termen si cei 2 ani de sc.militara pt formarea cadrelor militare,vreau sa stiu deci anul in care voi putea iesi legal cu pensie nediminuata pt limita de varsta si daca in acel an cand voi putea iesi voi indeplini stagiul de cotizare complet pt pensie(...de la servici ne-au spus ca armata si sc.militara nu se pun ca si cotizatie pt pensie,e real..????),va rog sa-mi spuneti si asta dar in modul cel mai corect posibil,mersi!
Re: pensia limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 10/31/2011 4:27am
Ati mai pus aceste intrebari pe numele Pop Sorin si v-am raspuns. Daca doriti sa clarificati unele aspecte veniti cu completari fara a da alt nume si a repeta problemele la care am rapuns deja.
Problema stagiilor asimilate pentru stagiu militar si scoala militara am clarificat-o in raspunsul dat la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/index.php?mode=thread&thread=19468#19468
Restul raspunsurilor la intrebarile puse le-am dat la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/index.php?mode=thread&thread=19468#19468
Daca doriti calculul reducerii varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca reveniti si precizati clar durata stagiului in grupa de munca in ani completi si cu ce grupa de munca a fost echivalat acest stagiu dupa aprilie 2001 (conditii speciale, conditii deosebite, alte conditii specifice domeniului militar)
Daca doriti sa va prezentam variantele de pensionare in cazul in care la data pensionarii nu mai sunteti cu statutul actual de functionar public cu statut special din sistemul administratiei penitenciarelor, reveniti.
Re: pensia limita de varsta
Scris de: sorin la data: 10/31/2011 7:30am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:21 ani grupa speciala ca militar
Alte date: nascut 20.07.1967
Intrebare:vreau doar sa-mi recapitulati...repetati dar exact si intocmai conf legii ,anul cand ma pot pensiona la LIMITA VARSTEI,tinand cont ca am 21 de ani efectiv lucrati ca subofiter,adica din 1990 pana azi efectiv si si inca pe viitor pana voi implini acel termen pt a putea iesi legal in pensie,iar cu grupele din care fac parte habar nu am,banuiesc ca sunt grupa speciala de munca ca subofiter,apoi voiam sa stiu exact daca armata de 1 an si 4 luni plus sc militara de 2 ani se considera ca STAGIU DE COTIZARE pt pensie la limita varstei si bineinteles ca ma refer la perioada cand voi iesi la pensie tot ca si subofiter cu grupa d e munca speciala,merci mult si sper sa -mi raspundeti
Re: pensia limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 11/01/2011 3:57am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in mai 2026, daca la data pensionarii sunteti in continuare functionar public la penitenciar, la varsta standard de pensionare de 58 ani si 10 luni, stagiul complet de cotizare de 27 ani si 9 luni si stagiul minim de cotizare in specialitate (functionar public la penitenciar) de 18 ani si 10 luni.
In prezent indepliniti conditia de stagiu de cotizare (stagiu minim in specialitate de 18 ani si 10 luni).
Deoarece nu ati precizat fara dubii daca aveti stagiu in grupa de munca nu va putem preciza nici noi précis daca beneficiati de reducerea varstei de pensionare.
Pentru un stagiu in grupa conditii speciale beneficiati de reducerea cu 6 luni pentru un an complet in conditii speciale fara a depasi reducerea cu 13 ani si fara a scadea varsta sub 45 ani. Pentru un stagiu de 21 ani in conditii speciale ati beneficia de o reducere a varstei de pensionare cu 10 ani si 6 luni.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1