Subiect "Acte necesare" Deschis de Mihai Radu la data: 10/31/2011 1:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Acte necesare
Scris de: Mihai Radu la data: 10/31/2011 1:33am
Gen: F
Data nasterii: 1954
Stagiul de cotizare:31 de ani
Alte date:
Intrebare: buna ziua. ma intereseaz in numele mamei mele care doreste sa se pensioneze anticipat. vreau sa stiu si eu urmatoarele acte necesare dosarului de pensii de catre cine se elibereaza:
-adeverinta privind sporurile la salariu,
-adeverinta privind conditiile de munca,
-dovada certificare stagiu de cotizare,
-dovada incetarii calitatii de asigurat,
-adeverinta din care sa rezulte achitarea contributiei de asigurari sociale pana la data solicitarii drepturilor
Va muntumesc!
Re: Acte necesare
Scris de: la pensie la data: 10/31/2011 10:24am
-Adeverinta privind sporurile la salariu este eliberata de angajatorul care a platit aceste sporuri (angajatorii daca a lucrat la mai multi) numai pe perioada anterioara includerii acestor sporuri in salariul inscris in carnetul de munca. Introducerea sporurilor permanente in salariu inscris in carnetul de munca trebuia sa se faca incepand cu aprilie 1992 insa nu toti functionarii au respectat aceasta data.. Pentru sporul de vechime inainte de aprilie 1992 nu este necesara adeverinta deoarece acesta este acordat automat.
- Adeverinta privind conditiile de munca se elibereaza de angajatorul la care a lucrat un stagiu in grupele de munca si este necesara numai daca a lucrat in o grupa de munca diferita de conditiile normale.
- Dovada de certificare a stagiului de cotizare se obtine de la Casa de pensii teritoriala de care apartine.
- Daca are stagii de munca neinscrise in carnetul de munca trebuie sa prezinte o dovada (adeverinta) separata cu aceste stagii de la angajatorul la care a lucrat.
- Pensia anticipata partiala se plateste de la data depunerii dovezii de incetare a activitatii.
Aceasta se obtine de la angajatorul la care lucreaza la data incheierii contractului de munca. Daca angajatorul este de acord este preferabil ca incheierea contractului de munca (incetarea activitatii) sa se faca dupa primirea deciziei de pensionare, nu la depunerea dosarului de pensionare, pentruca perioada in care nu primeste salariu inainte de primirea pensiei sa fie mica sau inexistenta.
- Nu este obligatorie adeverinta din care sa rezulte achitarea contributiei de asigurari sociale daca in adeverinta de sporuri angajatorul consemneaza ca a fost platita contributia de asigurari sociale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1