Subiect "pensionarea anticipata partiala" Deschis de Soporan Sanda la data: 10/31/2011 3:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionarea anticipata partiala
Scris de: Soporan Sanda la data: 10/31/2011 3:04am
Gen:F
Data nasterii:11.09.1956
Stagiul de cotizare:30 de ani
Alte date:
Intrebare:1.la ce data ma pot pensiona anticipat partial
2.circula o informatie in mediul meu cum ca daca ma pensionez anticipat partial, pensia pe care o voi primi nu se va intregi la data la care voi indeplini varsta de pensionare definitiva.eu nu am gasit in legislatie aceasta informatie si de aceea ma adresez dvs.Este adevarat?Voi ramane cu o valoare diminuata a pensiei chiar si dupa ce voi indeplini varsta de pensionare definitiva?
3.am solicitat angajatorului meu o adeverinta din care sa rezulte care au fost sporurile care mi-au fost acordate in anumite perioade si care nu au fost mentionate in cartea de munca.am avut surprinderea sa fiu informata de angajator ca pentru anumite perioade "nu au fost gasite state de plata intocmite".Este legal acest raspuns? Moral nu este. Ce pot face in acest caz?
Va multumesc anticipat.
Re: pensionarea anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 10/31/2011 11:31am
1.Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 11 martie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala diminuata dupa varsta de 55 ani si 6 luni adica dupa 11 martie 2012 daca atunci aveti stagiul de cotizare de minim 30 ani si 6 luni.
2.Cei care vehiculeaza asemenea zvonuri in “mediul” dv sau nu sunt bine informati sau alte interese.
Art 67 alin (1) din legea 263/2010 prevede ca diminuarile pensiei anticipate partiale sa fie eliminate la varsta standard de pensionare. Modificarea acestei prevederi nu poate fi facuta deoarece ar fi contrara principiului contributivitatii precizat in art 2 litera c) din aceiasi lege.
3. Angajatorul este obligat sa va elibereze adeverinta de sporuri. In cazul refuzului de a va elibera adeverinta privind sporurile permanente neinscrise in carnetul de munca aveti dreptul sa deschideti o actiune in justitie (la Tribunal). Aceasta actiune este scutita de taxe. Dar logic aceasta actiune este eficienta in cazul in care angajatorul are evidentele si din reavointa nu le acceseaza dar daca aceste evidente au fost distruse nu va poate ajuta nici o hotarare judecatoreasca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1