Subiect "pensia de boala si munca de badanta" Deschis de Condorachi Alina la data: 11/01/2011 2:11am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia de boala si munca de badanta
Scris de: Condorachi Alina la data: 11/01/2011 2:11am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,va rog frumos sa imi spuneti in cazul in care mama beneficiaza de pensie de invaliditate aici la noi in tara,ea avand 55 de ani,mai poate lucra in afara tarii ca si badanta?(ingrijitoare la domiciliul unei persoane in varsta)munca nu este grea, trebuie sa faca in principiu companie,este ca si cum ar sta la ea acasa,numai ca este platita pentru acest serviciu si i se ofera si acte in regula, desigur...Ea avand pensie aici, mai poate beneficia de un serviciu cu acte in regula in Italia??
Va multumesc!
Re: pensia de boala si munca de badanta
Scris de: la pensie la data: 11/02/2011 2:59am
Acest detaliu nu este prevazut in legislatie si pentru aceasta credem ca trebuie sa va adresati direct Casei de Pensii fiindca este posibil sa aiba unele instructiuni interne.
In legislate sunt prevazute urmatoarele :
- Pensionarul de invaliditate de gr I si II nu are dreptul sa lucreze (a pierdut intreaga capacitate de munca).
- Pensionarul de invaliditate de gr III are dreptul sa lucreze numai cu jumatate de norma (a pierdut cel putin 50 % din capacitate de munca).
-Pensionarii de invaliditate sunt obligati sa se prezinte la revizuirile medicale periodice daca nu fac parte din cei scutiti de aceste revizuiri.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1