Subiect "calcul pensie invadilitate gr.I" Deschis de Gabi V. la data: 11/02/2011 6:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie invadilitate gr.I
Scris de: Gabi V. la data: 11/02/2011 6:55am
Gen:F
Data nasterii:14.06.1970
Stagiul de cotizare:23 ani si 3 luni
Alte date:incadrata grad handicap I+AP din 2009 ,bolnava din 2005.
Intrebare:Buna ziua,va rog frumos sa ma indrumati cum calculez estimarea pensiei invadilitate gr.I dupa ce am introdus toate veniturile din cartea de munca din per.septembie1988- decembrie 2011,presupunand ca as dori sa ma pensionez din 2012 ,pentru ca nu sunt lamurita cum se calculeaza stagiul potential.

Multumesc anticipat.
Re: calcul pensie invadilitate gr.I
Scris de: la pensie la data: 11/03/2011 3:34am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 14 iunie 2033 la varsta standard de pensionare de 63 ani cu stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul potential se calculeaza facand diferenta intre stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul de cotizare la data pensionarii 23 ani si 4 luni (dupa calculul nostru), cei de la casa de pensii calculeaza stagiul potential in ani/luni/zile si rezulta un stagiu potential de 11 ani si 8 luni.
Conform art 98 alin (1) din legea pensiilor pe perioada stagiului potential se acorda un punctaj lunar de 0,70 puncte. Pentru un stagiu potential de 11 ani si 8 luni rezulta un total de 8,16667 puncte anuale . Aceste puncte le introduceti in pagina de intrare in program, cu datele personale, in caseta “Punctaj asigurari sociale.
Pe perioada anterioara lunii aprilie 1992 se acorda din oficiu un spor de vechime asa cum explicam noi pe forum la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv am calculat noi acest spor si este de 3 % in perioada septembrie 1991 – martie 1992 si acest spor trebuie sa-l introduceti dv in coloana sporuri “%”din paginile de date ale anilor 1991 si 1992.
Daca in perioada anterioara lui aprilie 2001 ati mai primit si alte sporuri permanente care nu au fost incluse in salariul inscris in cartea de munca cereti de la angajator adeverinta cu aceste sporuri si atasati-o dosarului de pensie.
Deasemeni trebuie sa va mai precizam ca programul de pe site nu a fost actualizat inca dupa noua lege a pensiilor 263/2010 si prntru a elimina aceasta eroare veti proceda astfel :
- Extrageti din program “Punctaj total” care presupunem ca va fi in jur de 33 puncte (retineti acesta este un exemplu dupa care calculul corect il faceti dv).
- Calculati “Punctaj pensie” impartind punctajul total la stagiul complet de cotizare care in cazul dv este 35 ani :
Ex 33: 35 = 0,94286 puncte
- Calculati “Valoare pensie” inmultind punctaj pensie cu valoarea punctului de pensie :
Ex 0,94286 x 732,80 = 691 lei
Este posibil ca de la 01 ianuarie 2012 sa se modifice valoarea punctului de pensie si in acest caz refaceti ultima inmultire.
Re: calcul pensie invadilitate gr.I
Scris de: Gabi V. la data: 11/03/2011 11:59am
Va multumesc pentru promtitudine,
si voi aplica informatiile primite in calculul meu si as vrea sa mai intreb de ce nu pot introduce anul 2033 la rubrica
"data iesirii pensie la limita de varsta" si maxim este anul 2030 ?? imi afecteaza acest lucru rezultatul punctajului total ??
va multumesc.
Re: calcul pensie invadilitate gr.I
Scris de: la pensie la data: 11/04/2011 5:35am
Faptul ca nu puteti introduce in program un an mai mare de 2030 nu va afecteaza calculul pensiei. Rolul anului de la rubrica “data de iesire la pensie pentru limita de varsta” nu este decat acela sa deschida pagini anuale de calcul .
In cazul pensiilor de invaliditate deschiderea unor pagini de calcul dupa data de iesire la pensie de invaliditate este necesara numai pentru calculul punctajelor pe perioada de stagiu potential. Cum punctajul pentru perioada de stagiu potential am calculat-o noi si o introduceti in program in pagina de intrare dv nu trebuie sa mai completati nicio luna dupa data de iesire la pensie de invaliditate.
Re: calcul pensie invadilitate gr.I
Scris de: la pensie la data: 11/04/2011 5:40am
Faptul ca nu puteti introduce in program un an mai mare de 2030 nu va afecteaza calculul pensiei. Rolul anului de la rubrica “data de iesire la pensie pentru limita de varsta” nu este decat acela sa deschida pagini anuale de calcul .
In cazul pensiilor de invaliditate deschiderea unor pagini de calcul dupa data de iesire la pensie de invaliditate este necesara numai pentru calculul punctajelor pe perioada de stagiu potential. Cum punctajul pentru perioada de stagiu potential am calculat-o noi si o introduceti in program in pagina de intrare dv nu trebuie sa mai completati nicio luna dupa data de iesire la pensie de invaliditate.
Re: calcul pensie invadilitate gr.I
Scris de: Gabi V. la data: 11/04/2011 1:10pm
Va multumesc pentru raspuns.Voi reveni in caz ca am si alte nelamuriri.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1