Subiect "pensie anticipata" Deschis de banu adriana la data: 11/02/2011 12:51pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: banu adriana la data: 11/02/2011 12:51pm
Gen:Feminin
Data nasterii:31.01.1956
Stagiul de cotizare:36 ani si 5 luni
Alte date:cu acordul ambelor parti, am fost restructurata cu compensarea a 12 salarii brute pe fiecare luna.Din fiecare salariu compensat mi se opresc toate darile catre stat(C.A.S. , Sanatatea si impozitul) . Am facut contract si cu casa de pensi unde platesc lunar din mana inca o data darile catre stat.
Intrebare:Se considera anul in care stau acasa vechime in munca? Cand pot sa ies la pensi anticipat nediminuat sau diminuat si cu cat?
Va multumesc!
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 11/03/2011 5:03am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 31 mai 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 4 luni , stagiul complet de cotizare de 30 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Perioada in care primiti salarii compensatorii (presupunem un salalariu nu 12 salarii brute pe luna) este considerata stagiu de cotizare un an complet daca platiti si dv CAS de 10,5 % si plateste si angajatorul pentru aceasta suma CAS de 21 %. Daca platiti numai dv CAS de 10,5 % se socoteste numai o treime adica 4 luni.
Dar in cazul dv avand incheiat cu casa de pensii un contract de asigurare sociala se ia in calculul stagiului de cotizare perioada intreaga de contract iar in perioada in care se suprapun salariile compensatorii cu contractul de asigurare nu vi se ia in calculul stagiului de cotizare mai mult de un an pe anul calendaristic. In privinta contractului de asigurare sociala nu ati precizat ce contributie platiti dar sa stiti ca este neeconomic sa platiti contributie lunara mai mare decat contributia minima necesara si numai pe perioada in care doriti sa va completati stagiul de cotizare.
Puteti sa iesiti la pensie anticipata partiala, diminuata si in prezent dar este preferabil sa nu o faceti inainte de terminarea perioadei de un an de salarii compensatorii. Diminuarea pensiei anticipate partiale se face calculand anticiparea adica numarul de luni intre data de iesire la pensie anticipata partiala si 31 mai 2016 iar acest numar de luni se inmulteste cu 0,75 % .Daca cunoasteti numarul de luni de anticipare puteti sa calculati diminuarea pe site-ul nostru la adresa :
http://www.lapensie.com/anticipata2.php
Pensie anticipata partiala aveti dreptul atunci cand realizati stagiul de cotizare de 38 ani si 4 luni. Nu avem datele necesare pentru a calcula aceasta data.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1